Koszmarami sennymi nazywamy "złe, przerażające sny", występujące w czasie fazy REM snu, najczęściej w drugiej połowie nocy. Sporadyczne koszmarne sny są zjawiskiem normalnym. U niektórych dzieci koszmary senne są jednak poważnym problemem. Często występujące, przerażające sny, powodują wielokrotne budzenia w nocy, znaczne zmęczenie, napięcie i lęki utrudniające zasypianie w kolejnych nocach.
Objawy i przebieg koszmarów sennych
Koszmarne sny zaczynają się zwykle w wieku przedszkolnym - dotyczą wówczas co najmniej 10% wszystkich dzieci. W późniejszym wieku częstość ich występowania zmniejsza się. Koszmary senne często powodują przebudzenie się dziecka, które szybko odzyskuje świadomość i potrafi nawet ze szczegółami opowiedzieć swój sen. Jeżeli koszmary się powtarzają, dziecko często ma lęk przed ponownym zaśnięciem i potrafi zasnąć tylko razem z rodzicami. Koszmary senne nie są związane z jakimikolwiek zaburzeniami psychicznymi u dziecka. Wiadomo jedynie, że sprzyjają im stany przemęczenia i zwiększonego napięcia oraz stosowanie niektórych leków.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć koszmary senne?
Sporadyczne koszmary nie są niczym niezwykłym. Konsultacji z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym wymagają natomiast nawracające koszmary senne i wyraźne objawy lękowe występujące u dziecka.
Leczenie koszmarów sennych
Najskuteczniejszą metodą opanowania koszmarów jest spokojne postępowanie. Nie należy zmuszać dziecka do opowiadania o treści snów, a jedynie umożliwić wyjawienie problemów i lęków jakie mogą występować u dziecka.