Konopie indyjskie (Cannabis indica) są rośliną, której liście zawierają substancję o działaniu psychotropowym i narkotycznym: tetrahydrokanabinol (THC). Marihuana jest to wysuszona mieszanina liści i kwiatostanów konopii. Od marihuany jeszcze silniej działa haszysz (olej haszyszowy) stanowiący mieszaninę żywicy ochraniającej wierzchołki kwiatowe oraz kwitnących szczytów rośliny.
Objawy i przebieg zażywania marihuany
Substancja czynna konopii – THC – powoduje u człowieka euforię, zaburzenia postrzegania (halucynacje wzrokowe i słuchowe) oraz uczucie osłabienia i senności. Występują stany splątania, przechodzące niekiedy w bardzo nieprzyjemne dla chorego stany lękowe. Działanie na układ krążenia powoduje przyspieszenie akcji serca. Mogą wystąpić biegunki, bóle głowy, przekrwienie i obrzęk spojówek. Częstym objawem powtarzanego stosowania marihuany jest znaczne zmniejszenie potencji płciowej.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć uzależnienie od marihuany?
Używanie produktów na bazie konopii indyjskich jest spożywaniem narkotyku! Jeżeli u Twojego dziecka występują objawy i zachowania sugerujące używanie marihuany, haszyszu lub innych środków uzależniających zawsze skontaktuj się z lekarzem oraz z psychologiem. W prawie każdej gminie lub powiecie istnieją specjalne instytucje zajmujące się pomocą młodzieży zagrożonej narkomanią. Nawet jeżeli objawy są stosunkowo nieznacznie nasilone i pozornie nie zagrażające zdrowiu i życiu, należy podjąć interwencję. Poradzenie sobie z problemem narkomanii u dziecka niemal nigdy nie udaje się samym rodzicom!
Leczenie uzależnienia od marihuany
Leczenia domowego nie ma (patrz wyżej). Kanabinole (THC) wydalają się z moczem, a na rynku farmaceutycznym istnieją testy wykrywające ich obecność w próbce moczu. Nabycie i wykonanie takiego testu jest możliwe przy wątpliwościach odnośnie przyczyny objawów obserwowanych u dziecka.