Reklama:

Pierwsza pomoc po ukąszeniu osy, pszczoły

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu osy, pszczoły

PantherMedia

Pszczoła

W okresie wiosennym i letnim jesteśmy bardziej narażeni na ukąszenia przez owady. Istnieją środki medyczne, które mogą nas przed nimi ustrzec, lecz nie zawsze są skuteczne. Warto więc wiedzieć jak reagować na ukąszenia.

W Polsce jesteśmy najczęściej narażeni na ukąszenia takich owadów jak m.in.: pszczoła miodna, trzmiel, osa, szerszeń czy komar.

Owady te możemy spotkać wszędzie, np. w lesie, na łące, w ogródku, na placu zabaw, w parku, w sklepie, spędzając urlop pod namiotami, a także we własnym domu.

Reklama:

Objawy i przebieg ukaszenia przez osę, pszczołę, trzmiela

Zazwyczaj ukąszenia przez owady nie powodują żadnych powikłań. Mogą jednak powodować łagodne dolegliwości bólowe, świąd i obrzęk w miejscu ukąszenia.

Należy uważać na niektóre ukąszenia, gdyż mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Wyróżniamy cztery rodzaje objawów jakie mogą wystąpić po ukąszeniu przez owady:

  • Miejscowe zwyczajne: ból, rumień i niewielki obrzęk w miejscu użądlenia. Zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku godzin lub dni.
  • Miejscowe duże: obrzęk o średnicy powyżej 10 cm, który utrzymuje się więcej niż 24 godziny. Dodatkowymi objawami mogą być: uczucie rozbicia, dreszcze, gorączka lub ból głowy.
  • Reakcja anafilaktyczna: mogą wystąpić dwa rodzaje objawów:
    • objawy łagodne: swędząca wysypka na skórze, tzw. pokrzywka, wodnisty katar, chrypka, nudności i wymioty, opuchlizna, nadmierne pocenie się.
    • objawy poważne: uczucie braku powietrza, problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy, języka, utrata przytomności.
  • Reakcja toksyczna: występuje zazwyczaj po jednoczesnym użądleniu przez wiele owadów. Może wystąpić m.in. uszkodzenie mięśnia sercowego, zaburzenia pracy wątroby lub nerek.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ukaszenie przez osę, pszczołę, trzmiela

Wezwij lekarza w przypadku dużej reakcji miejscowej w obrębie jamy ustnej i gardła, jeśli występują silne objawy uczulenia, bądź jeśli osoba ukąszona jest uczulona na jad owadów.

Leczenie ukaszenia przez osę, pszczołę, trzmiela

Po ukąszeniu przez owada należy:

  1. Upewnić się, że miejsce jest bezpieczne.
  2. Wezwać pogotowie w przypadku, gdy wystąpią silne objawy uczulenia, bądź jeśli osoba ukąszona jest uczulona na jad owadów. W takim przypadku trzeba użyć adrenaliny.
  3. Jeżeli owad miał żądło, to należy go bezzwłocznie usunąć, podważając je płaskim przedmiotem lub paznokciem. Nie należy uciskać zbiorniczka jadowego.
  4. Przemyć miejsce ukąszenia dużą ilością wody oraz mydłem.
  5. Przyłożyć zimny okład/worek z lodem owinięty w suchy ręcznik na 20 minut.
  6. Należy obserwować pokąsaną osobę przez co najmniej 30 minut. Sprawdzaj, czy nie występują u niej objawy uczulenia.

Obrzęk skóry może się utrzymywać od 24 do 48 godzin. Jeśli jednak występuje dłużej oraz jeżeli wystąpią powikłania należy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Każdą zmianę po ukąszeniu należy obserwować, gdyż może ona zagrażać życiu i zdrowiu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wyjściem np. do lasu warto mieć na sobie długie ubranie i nakrycie głowy. Przed wieczornym wyjściem warto wziąć prysznic, gdyż komary przyciąga wilgoć. Również warto unikać perfum i kosmetyków o kwiatowych i owocowych zapachach. Pożądane są natomiast zapachy z olejków eterycznych. Należy unikać ciemnych ubrań które przyciągają komary oraz zbyt jaskrawych kolorów (żółtych, pomarańczowych, czy różowych), które z kolei przyciągną do nas muszki, pszczoły i osy. Nie należy zbliżać się do gniazd ani mrowisk. Kiedy owad zbliży się do ciebie nie odganiaj go gwałtownie, gdyż potraktuje to jak atak, lecz pozostań w bezruchu. Warto zabezpieczyć wózek albo łóżeczko dziecka moskitierą, można również zabezpieczyć okna, aby owady nie dostały się do pokoju. Należy zwrócić szczególną uwagę czy podczas picia napojów na świeżym powietrzu nie wleciał tam owad oraz unikać wchodzenia (szczególnie boso) na łąki.

Poza olejkami eterycznymi można używać również inne do odstraszania owadów np.:

  • olejki trawy cytrynowej (odstraszające ponadto muchy i meszki),
  • olejki goździkowe,
  • olejki patchouli (paczulowy),
  • olejki eukaliptusowe.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
Zmniejszona ochota na seks
Jestem kilka lat w związku małżeńskim. O ile kiedyś praktycznie nie wychodziliśmy przez cały weekend z łóżka o tyle teraz coraz rzadziej dochodzi do zbliżeń. Czy to wynik zmniejszonego apetytu na sex...
gość
Żel poprawiający doznania s eksualne
Próbowaliśmy wiele. Pytam się tutaj głównie o żel zwiekszający doznania. Niestety ale te rozgrzewające zupełnie mi nie przypadły do gustu. Pieką. Co polecicie?
gość
Tabletki na powiększenie piersi
Pytanie kieruję do osób, które takie tabletki brały i mogą opisać doświadczenia. Jakie brałyscie i ujaki był efekt? Zastanawia mnie czy tabletki, które są reklamowane dzialają i czy może być jakiś ef...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: