Przejdź do:
Objawy i przebiegRzęsistkowica zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywołana jest przez pierwotniaka o nazwie Trichomonas vaginalis (pierwotniak). Choroba ta znacznie częściej występuje u kobiet aniżeli u mężczyzn. Najlepszym środowiskiem dla życia rzęsistka jest pochwa bądź cewka moczowa. Jest on w stanie przeżyć na bieliźnie, ręcznikach czy przyborach do mycia przez bardzo krótki czas.
Jeśli chcemy ustrzec się przed rzęsistkowicą powinniśmy unikać przygodnego seksu, dbać nie tylko o swoje zdrowie ale także partnera, używać zawsze swoich ręczników, gąbek czy mydeł do mycia, nie siadać na desce klozetowej w publicznych toaletach i nie pożyczać np. strojów kąpielowych czy bielizny od znajomych. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Choroby weneryczne zaliczane są do bardzo zakaźnych. Nie bagatelizujmy juz pierwszych niepokojących objawów. Nie należy wstydzić się wizyt u ginekologa - w przypadku kobiet oraz urologa - w przypadku mężczyzn. Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową w większości przypadków wymaga leczenia farmakologicznego.
Objawy i przebieg rzęsistkowicy
Pierwsze objawy rzęsistkowicy pojawiają się około trzeciej doby. U kobiet są to:
- swędzenie pochwy i sromu,
- pieczenie pochwy i sromu,
- ból podczas oddawania moczu,
- obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu,
- upławy koloru szarożółtego.
U mężczyzn najczęściej choroba przebiega bezobjawowo, sporadycznie pojawia się białawy wyciek z cewki moczowej, swędzenie oraz pieczenie. Rzęsistkowica zawsze wymaga leczenia, które związane jest z podawaniem tynidazolu bądź metronidazolu.
Jeśli zauważymy objawy u siebie bądź u swojego partnera, powinnismy zgłosić się do specjalisty. W większości przypadków wymagane jest leczenie farmakologiczne.