Przejdź do:
Objawy i przebiegKodeina (metylomofrina) jest naturalnym alkaloidem opium. Na drodze chemicznej w łatwy sposób można ja pozyskać z morfiny jest jej metylową pochodną.
Wykazuje ona bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), znosi ból, odczucie głodu, powoduje m.in. senność, apatię. Metabolizowana jest w wątrobie. Ma działanie bardzo podobne do morfiny, uzależnia bardzo szybko psychicznie oraz fizycznie. Wchodzi ona w skład wielu leków a w lecznictwie stosowany jest fosforan kodeiny. Preparaty w skład których wchodzi kodeina wpisane są do dwóch grup powstawania uzależnień: II-N i III-N.
Objawy i przebieg uzależnienia od kodeiny
W związku z możliwością uzależnienia się od kodeiny większość leków, w skład których wchodzi dostępna jest tylko i wyłącznie na receptę. Dostępne są także leki, które zawierają kodeinę a można je kupić bez recepty np. przeciwbólowe.
Kodeina wykazuje działanie:
- przeciwbiegunkowe,
- przeciwbólowe przy czym jest ono słabsze niż po morfinie, a co ważne występuje razem z ibuprofenem, paracetamolem, kofeina czy kwasem acetylosalicylowym,
- przeciwkaszlowe gdzie działając na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za oddychanie hamuje odruch kaszlu.
Warto pamiętać, iż należy ją stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w sytuacji gdy nie jest to konieczne z niej nie korzystać. Zaleca się jej stosowanie tylko w przypadku kaszlu suchego, w mokrym jest to bezzasadne. Zdarzają się sytuację, iż organizm przyzwyczai się do zażywanej dawki leku i w naszym odczuciu on nie dział, stąd zwiększamy dawkę (tzw. zjawisko tolerancji).
Kodeina zawsze powinna być zażywana w bezpiecznych dawkach pod stałą kontrolą lekarską.
Jako dawkę narkotyzującą wymienia się 100- 300mg bądź dawki wyższe.
W związku z powyższym pojawiają się takie objawy jak:
- senność
- apatia
- osłabiona i spowolniona perystaltyka jelit
- swędzenie, wysypka, zmiany skórne
- zawroty i bóle głowy
- mdłości
- otępienie
- rozdrażnienie
- nadmierne wyciszenie i wiele innych.
Warto pamiętać o tym, iż nie każda osoba może przyjmować leki w skład, których wchodzi kodeina. Zawsze należy o tym poinformować lekarza bądź farmaceutkę. W przypadku osób m.in. z niewydolnością nerek, urazami głowy, cukrzycą, niedoczynności tarczycy, jaskrą czy nadciśnieniem tętniczym jest to zabronione.
Ponieważ kodeina bardzo szybko uzależnia psychicznie i fizycznie warto kontrolować częstości i dawki jej zażywania. Nigdy nie można przekraczać zalecanej dawki. Osoby uzależnione mają ogromny problem z odstawieniem zażywanego leku. W efekcie odstawienia pojawiaj się szereg nieprzyjemnych objawów np. nadpobudliwość, agresja, lękliwość, płaczliwość, bóle głowy, mdłości, problemy z widzeniem, ze snem czy kołatanie serca. Jest to zależne od pacjenta.
W związku z faktem uzależnień od kodeiny powinna być ona wydawana jedynie na receptę gdzie chory pozostawał będzie pod stałą opieką lekarską.