Uzależnienie definiowane jest jako silna potrzeba wykonywania określonych czynności, ruchów, gestów, spożywania konkretnych pokarmów czy leków. Jest to pojecie bardzo szerokie a co ważne w dzisiejszych czasach można się uzależnić prawie od wszystkiego (seksu, alkoholu, leków, narkotyków, pokarmów, napojów, gier komputerowych, telefonu komórkowego i wiele innych). Badania naukowe pokazały, iż jednym z leków od, których można się uzależnić jest syrop bądź tabletki o działaniu przeciwbólowym lub przeciwkaszlowym, który zawiera kodeinę. Dokładnie mówiąc jesteśmy uzależnienie właśnie od kodeiny.
Objawy i przebieg uzależnienia od kodeiny
Jeden z leków dostępnych w aptekach o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym powoduje uzależnienie od niego. Jest to związane z zawieraną przez niego kodeiną (otrzymywana z morfiny na drodze chemicznej). Kodeina ma bardzo podobne działanie do morfiny choć jest ono słabsze.
Leki zawierające kodeinę wydawane są na receptę. Występują one w postaci tabletek (10-15 mg kodeiny) oraz syropów (3 mg kodeiny w 5 ml). Kodeina stosowana jest jako narkotyk w dawkach do 300 mg lub w wyższych.
Poprawa nastroju, euforia, zadowolenie mają miejsce po około 30 minutach od zażycia kodeiny i utrzymują się nawet 1,5 godziny. Po pewnym czasie następuje uzależnienie od zażywanej dawki i konieczność zażywania dawek wyższych.
Po okresie euforii pojawia się najczęściej ogromna ilość objawów niepożądanych, wśród których wymienia się najczęściej:
- senność,
- zawroty i bóle głowy,
- apatia,
- nudności,
- wymioty,
- lękliwość,
- rozdrażnienie,
- agresja.
Dodatkowo pojawia się swędzenie całego ciała (reakcja alergiczna organizmu). Od kodeiny można się uzależnić nie tylko psychicznie ale także fizycznie. Osoba chora, która odstawia kodeinę wpada w zespól abstynencyjny i wymaga leczenia odwykowego.
Nagłe odstawienie leków zawierających kodeinę może powodować bardzo nieprzyjemne objawy takie jak:
- stany lękowe,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- nudności, wymioty,
- sztywność mięśni,
- problemy emocjonalne,
- problemy z koncentracją, pamięcią,
- problemy z pobieraniem pokarmów, ich trawienie,
- problemy ze strony układu krwionośnego (palpitacje serca).
Leczenie uzależnienia od kodeiny
Pacjent wymaga konsultacji lekarskich oraz leczenia w oddziale szpitalnym. Bardzo ważną rolę w procesie odstawienia leków zawierających kodeinę odgrywa rodzina, znajomi oraz przyjaciele. Kluczową rolę odgrywa także uświadamianie pacjentów oraz ich rodzin by wszelkie leki zażywać zgodnie z zaleceniami lekarskimi.