Woskowina, która tworzy się w przewodzie słuchowym zewnętrznym u dzieci jest zjawiskiem normalnym (fizjologicznym). Spełnia ona bardzo wiele funkcji w tym chroni ucho przed patogenami, bierze udział w jego nawilżaniu, oczyszczaniu i natłuszczaniu. Jeśli występuje w normalnej ilości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, zdarza się jednak tak, że niewłaściwe dbanie o uchy prowadzi do jej zalegania i wytworzenia tzw. czopu. Nadmiar woskowiny powinien być zawsze dokładnie usuwany. Niewłaściwa higiena uszu może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Woskowina w uszach u dziecka - Objawy i przebieg
Jakie są przyczyny i objawy zaleganiawoskowiny w uchu u dziecka?
Woskowina (wydzielina uszna) zawiera substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, pełni funkcję w natłuszczaniu, nawilżaniu oraz odżywianiu przewodu słuchowego. U dzieci woskowina ma kolor żółty bądź lekko brązowawy i powinna być miękka. Przyczyn zalegania woskowiny w uszach dziecka jest wiele od zaburzeń w budowie przewodu słuchowego zewnętrznego po uwarunkowania genetyczne czy nieprawidłowe oczyszczanie uszu. Objawami świadczącymi o tym, że czop woskowiny zalega w przewodzie słuchowym są m.in.: niedosłuch, uczucie zatkania w uchu oraz pełności, szumy w uszach, bóle głowy, dziecko jest marudne, płaczliwe, zgłasza ból ucha i trzyma się za nie. Bardzo często objawy nasilają się po kąpieli, gdyż wtedy woskowina pęcznieje w uchu.
Woskowina w uszach u dziecka - Leczenie
W celu uniknięcia wytworzenia czopu woskowiny w uchu dziecka, należy je regularnie i dokładnie czyścić. Można zakupić do tego specjalne patyczki higieniczne. W sytuacji gdy nie możemy usunąć nadmiaru woskowiny, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa.