Reklama:

Zaburzenia elektrolitów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zaburzenia elektrolitów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Badanie krwi

Wielu pacjentów, nie jest świadomych, iż ma zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową. Woda oraz elektrolity są jednymi z najistotniejszych elementów w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Reklama:

Objawy i przebieg zaburzeń elektrolitów

Poziomy tych dwóch elementów, ulegają oczywiście zmianom w naszym organizmie m.in. wraz z wiekiem, podczas chorób, przy infekcjach, po wysiłku czy przy niewłaściwym odżywianiu. Pamiętajmy jednak by w ciągu doby nawadniać nasz organizm i kontrolować od czasu do czasu poziom najważniejszych elektrolitów w naszym organizmie.

Rola wody i elektrolitów w organizmie

Woda, zaliczana jest do jednego z najważniejszych elementów w naszym organizmie. Pełni szereg zróżnicowanych funkcji od rozpuszczania pokarmów po ich transport, ułatwianie wchłaniania różnego rodzaju substancji, nawilżanie, regulacja temperatury ciała, uczestnictwo w przemianie materii czy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Nasze ciało składa się z około 80% z wody, u ludzi starszych około 50”%. Osoba dorosła powinna spożywać około 2,5 litra płynów w ciągu doby. Przy czym należy pamiętać o tym, iż wodę tracimy nie tylko z moczem ale także wraz z potem, łzami, przez skórę czy płuca. Zbyt duża utrata wody prowadzi do odwodnienia. Nadmiar wody w organizmie nazywamy zaś przewodnieniem.

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i wpływ tego na organizm ludzki

W chwili obecnej wyróżnia się u człowieka, dwa podstawowe zaburzenia dotyczące gospodarki wodnej. Są to: odwodnienie oraz przewodnienie. Zaliczane są one do bardzo niebezpiecznych stanów, dla naszego zdrowia a także życia. W przypadku problemów o podłożu elektrolitowym, możemy mieć do czynienia z zaburzeniami hipertonicznymi (nadmierne gromadzenie wody w organizmie), hipotonicznym (zatrucie wodą nadmierne gromadzenie wody przy spadku sodu we krwi) oraz izotonicznymi (gromadzenie wody w organizmie na skutek nadmiaru sodu). Każde z wyżej wymienionych zaburzeń zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu i może być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
Zmniejszona ochota na seks
Jestem kilka lat w związku małżeńskim. O ile kiedyś praktycznie nie wychodziliśmy przez cały weekend z łóżka o tyle teraz coraz rzadziej dochodzi do zbliżeń. Czy to wynik zmniejszonego apetytu na sex...
gość
Żel poprawiający doznania s eksualne
Próbowaliśmy wiele. Pytam się tutaj głównie o żel zwiekszający doznania. Niestety ale te rozgrzewające zupełnie mi nie przypadły do gustu. Pieką. Co polecicie?
gość
Tabletki na powiększenie piersi
Pytanie kieruję do osób, które takie tabletki brały i mogą opisać doświadczenia. Jakie brałyscie i ujaki był efekt? Zastanawia mnie czy tabletki, które są reklamowane dzialają i czy może być jakiś ef...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: