Reklama:

Atraumatyczna chirurgia stomatologiczna

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Atraumatyczna chirurgia stomatologiczna

PantherMedia

Leczenie zębów u dentysty

Usuwanie zęba łączy się ze znaczną utratą kości, wskutek wcześniejszego cięcia dziąsła. Proces gojenia tkanek w takim przypadku trwa długo, ponadto dziąsło i kość ulegają przy tym sporemu zanikowi. Zastosowanie techniki atraumatycznej ekstrakcji zęba pozwala maksymalnie zmniejszyć naruszenie tkanek, co jest niezmiernie istotne w dalszej części leczenia (m.in. protetycznego).  

Reklama:

Atraumatyczna metoda usuwania zęba pomaga w zaprojektowaniu zaawansowanych procedur protetycznych bądź implantoprotetycznych – w wielu sytuacjach bowiem eliminuje dodatkowe zabiegi, których rolą jest odtworzenie kości.

Atraumatyczna ekstrakcja zęba charakteryzuje się łagodną techniką jej przeprowadzenia, tak, aby nie naruszyć kości (niezbędnej w przypadku, gdy usunięty ząb ma zostać zastąpiony przez implant).

Ważne! Celem atraumatycznego usuwania zęba jest jak najmniejsze naruszenie tkanki wokół zęba.

Chirurgia stomatologiczna, czyli…  

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym w obszarze jamy ustnej. W niektórych sytuacjach przeprowadzane zabiegi są konieczne, by móc uratować zęby pacjenta lub też uzupełnić braki w uzębieniu. Jednym z zabiegów chirurgii stomatologicznej jest atraumatyczna ekstrakcja zęba.

Chirurgia stomatologiczna nierozerwalnie łączy się z estetyką pozabiegową – zastosowanie techniki atraumatycznej w leczeniu nie tylko gwarantuje szybkie gojenie bez blizn, ale także zdecydowanie wpływa na wygląd pacjenta.  

Ekstrakcja atraumatyczna

Atraumatyczne usuwanie zęba należy do zabiegów chirurgicznych, którego procedura polega na usunięciu zęba z zębodołu przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Jednym ze stosowanych urządzeń w tej technice ekstrakcji zęba jest Benex Extractor System – pozwala on na przeprowadzenie minimalnie inwazyjnych ekstrakcji nawet w przypadku bardzo zniszczonych zębów.

Ważne! Urządzenie umożliwia brak naruszenia dziąsła oraz kości, co wpływa na późniejszy proces gojenia, jak i możliwości leczenia (m.in. implantologicznego).  

Atraumatyczne usuwanie zębów  zabiegi

Postęp chirurgii stomatologicznej umożliwił atraumatyczne usuwanie zębów, dzięki czemu zachowana zostaje możliwie największa ilość zdrowej kości. W ramach tej specjalizacji przeprowadzane są następujące procedury zabiegowe: 

  • usuwanie zębów (mądrości i zębów zatrzymanych) oraz korzeni,
  • resekcja wierzchołka korzenia,
  • podnoszenie dna zatoki,
  • sterowana regeneracja kości,
  • hemisekcja (usunięcie części korony i korzenia w obszarze jednego zęba wielokorzeniowego – trzonowego),
  • plastyka wyrostka zębodołowego,
  • nacięcie ropnia,
  • wszczepienie implantu,
  • wycięcie kapturka dziąsłowego.

Profilaktyka przedimplantacyjna 

Zastosowanie techniki atraumatycznej ma istotny wpływ na proces leczenia protetycznego, jak i implantologicznego. Tak przeprowadzony bowiem zabieg ekstrakcji umożliwia wyeliminowanie dodatkowych procedur, których celem jest odbudowa kości.

Dokładne planowanie wspierane nowoczesnymi narzędziami diagnostycznymi to środek do wszelkich czynności współczesnej chirurgii stomatologicznej. Przy użyciu takich urządzeń jak radiowizjografia cyfrowa czy tomografia komputerowa można precyzyjnie przewidzieć, zaplanować oraz wykonać zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Takie działanie wpływa nie tylko na sam proces leczenia, zdrowienia, ale także komfort pacjenta.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Chirurgia

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: