Już jutro, 31 maja po raz 23 będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto to zostało ustalone przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku na dzień 7 kwietnia, rok później (rezolucją WHA40.38) przeniesione na 31 maja. Od 1988 roku WHO przyznaje nagrody organizacjom i osobom indywidualnym przyczyniającym się do ograniczenia palenia tytoniu.
Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na szkodliwość palenia, w wyniku którego każdego roku ciężko choruje lub umiera 400 000 osób. W 2010 roku temat przewodni Światowego Dnia Bez Papierosa to „Płeć a tytoń ze szczególnym naciskiem na marketing kobiecy”. Temat ten ma za zadanie zwrócić szczególną uwagę na szkodliwe dla kobiet (około 20% palaczy to kobiety) skutki wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych.
Ma również podkreślić potrzebę przyjęcia Ramowej Konwencji WHO dotyczącej zakazania reklamy i promocji wyrobów tytoniowych. Obecnie to właśnie kobiety są grupą docelową dla koncernów tytoniowych. Margaret Chan (dyrektor generalny WHO) napisała, że „ochrona i promocja zdrowia kobiet ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i rozwoju – nie tylko obywateli, ale także przyszłych pokoleń”.
W odpowiedzi na apel WHO, rządy w znacznym stopniu mogą przyczynić się do ograniczenia palenia wśród kobiet. Takie działanie wpłynie na poprawę zdrowia i zmniejszenie liczby paraliżujących ataków serca, udarów mózgu, nowotworów i chorób układu oddechowego, które są skutkami palenia.