Czy genetyka to wyrok? Sprawdzamy, czy w przypadku posiadania złych genów możemy sobie pomóc.
Wyniki nowych badań pokazują, że osoby mające geny skracające życie mogą je przedłużyć dzięki zdrowym nawykom.
Elementy mające dobroczynny wpływ na długość życia
Dla długości życia ma znaczenie:
Osoby prowadzące styl życia uwzględniający powyższe elementy mogą znacząco zrównoważyć ryzyko genetyczne przedwczesnej śmierci. Efekty genów skracających życie można zredukować dzięki temu aż o ponad 60%.
Geny a zdrowy styl życia, fot. panthermedia
Naukowcy zauważyli m.in., że geny mogą wpływać na ryzyko śmierci z powodu chorób, takich jak rak, choroby serca i cukrzyca oraz wiele innych.
Badania te celnie podsumował dr Caldwell Esselstyn (dyrektor programu odwracania chorób serca w Cleveland Clinic), mówiąc: „Genetyka ładuje broń, styl życia pociąga za spust”.
Szczegóły badania nad genami skracającymi życie
We wspomnianym badaniu wzięło udział 353 742 dorosłych. Do badań trafili w latach 2006–2010, a ich stan zdrowia był monitorowany do roku 2021 r.
W klasyfikacji osoby te podzielono na:
- osoby o długiej (20% uczestników) szansie przeżycia,
- osoby o średnej (60%) szansie przeżycia,
- osoby o krótkiej (20%) szansie przeżycia.
Czy styl życia ma zawsze wpływ na jego długość?, fot. panthermedia
Podzielono ich również ze względu na styl życia na:
- prowadzących korzystny (23% uczestników) styl życia,
- prowadzących pośredni (56%) %) styl życia,
- prowadzących niekorzystny (21%) styl życia.
Do roku 2021 zmarło 24 239 uczestników. Badanie obserwacyjne pokazało, że w przypadku osób genetycznie predysponowanych do przedwczesnej śmierci ryzyko śmierci w okresie prowadzonych badań było o 21% większe, bez względu na styl życia. Osoby prowadzące niezdrowy tryb życia były o 78% bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż pozostałe, niezależnie od ich genetyki.
Ponadto w przypadku osób prowadzących niezdrowy tryb życia i mających predyspozycje genetyczne ryzyko śmierci było dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób o dobrych nawykach zdrowotnych i korzystnym profilu genetycznym.