Reklama:

Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca

Shutterstock

Duszności w klatce piersiowej

Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najczęściej stosowanych metod zapobiegających niepożądanej ciąży. Doustna antykoncepcja oprócz wielu niewątpliwych zalet (m.in. wysoka skuteczność, wzrost regularności cykli, zmniejszenie ryzyka raka jajnika), niesie za sobą również wiele zagrożeń (m.in. problemy z krążeniem). Tak ważne jest dlatego, aby zanim zdecydujemy się na stosowanie tego typu antykoncepcji - szczegółowo zapoznać się ze skutkami ubocznymi. 

Reklama:

Podstawą antykoncepcji hormonalnej jest transportowanie do organizmu hormonów pochodzenia sztucznego. Mimo że surowiec ten nie jest wytworzony w sposób naturalny - jego działanie jest zbliżone do działania naturalnych hormonów płciowych kobiety.

W antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj stosuje się preparaty z dwoma rodzajami hormonów:

  • etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów),
  • progestageny (grupa hormonów steroidowych).   

Ważne! Uwalniane hormony nie oddziałują na organizm w sposób bierny - mają znaczący wpływ na jego funkcjonowanie.

Na przestrzeni lat nastąpiło zdecydowane zredukowanie ilości etynyloestradiolu w preparatach, jakimi są doustne środki antykoncepcyjne. Działanie to podyktowane było między innymi wykazaniem przez hormon z grupy estrogenów (etynyloestradiol) - wpływu na wzrost syntezy białek a co za tym idzie, także osoczowych czynników krzepnięcia w wątrobie i poprzez to na zwiększenie ryzyka zakrzepicy w układzie żylnym.

Pigułka nie dla wszystkich

Niestety nie każda kobieta może sięgnąć po antykoncepcję hormonalną, do których należą dwuskładnikowe pigułki. Panie, u których występuje nadciśnienie tętnicze, zdecydowanie powinny zrezygnować z tej formy zapobiegania ciąży. Przyjmowanie pigułek z rozpoznanym nadciśnieniem może skutkować dalszym jego wzrostem, który w efekcie nie tylko wpłynie na komplikacje związane z jego regulacją, ale również odbije się na stanie serca (obciążając go).

W grupie, która nie powinna przyjmować pigułek znajdują się również kobiety z:

  • niewydolnością żylną,
  • schorzeniami mięśnia sercowego.

Poprzez stosowanie hormonów może zostać zachwiana gospodarka lipidowa organizmu w skutek wzrostu ilości tzw. „złego cholesterolu” (LDL - lipoproteiny o niskiej gęstości). W efekcie wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepicy żylnej, a w niektórych przypadkach także zawału serca.

Ważne! Ryzyko zawału zwiększa się u kobiet palących po 35 - roku życia.

Generacje pigułek antykoncepcyjnych - charakterystyka

Tabletki antykoncepcyjne dzieli się na cztery generacje - zazwyczaj w każdej z nich znajduje się identyczny rodzaj estrogenu (etynyloestradiol). Przynależność generacyjna uwarunkowana jest odmianą użytego progestagenu.

  • I generacja (najstarsza) - było to połączenie estrogenu oraz progesteronu (progestagen - chlormadinon) w dużych stężeniach. Owa generacja nie jest już obecnie stosowana. Wycofanie spowodowane było zbyt dużą ilością działań niepożądanych a także androgenizacją (pojawienie się cech męskich).
  • II generacja (progestagen - octan norethisteronu bądź lewonorgestrel) - środki te pobudzają dwa rodzaje receptorów, odpowiedzialnych za pracę hormonów.
  • III generacja (progestagen - gestoden bądź norgestimat) - to środki selektywnie stymulujące receptory androgenowe.
  • IV generacja (progestagen - dienogest) - środki najnowocześniejsze, stymulują tylko receptory progestagenowe.

fot. panthermedia

Ważne! Przez wzgląd na stałość bądź zmienność składu hormonalnego - pigułki dzieli się na jednofazowe (najczęściej używane, mające stały skład hormonów sterydowych podczas całego cyklu miesięcznego), dwufazowe (wycofane z użycia), trójfazowe (zmienny skład hormonalny, czym zbliżone są do wahań fizjologicznych hormonów w trakcie cyklu miesięcznego).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Infekcje

wielkość pęcherzyka ciążowego, beta hcg, a wiek ciąży
Cześć wszystkim jestem w bardzo wczesnej ciąży ( okres mam raczej nieregularny +/- 29-38 dni) na początku 5go tygodnia pęcherzyk miał 0,25cm. Po tygodniu 0,39cm. Taki przyrost powinien być na pr...
pieprzyk
mam ten pieprzyk od kiedy pamiętam, ale ostatnio zaczął mnie on niepokoić. nie mam możliwości w najbliższym czasie udania się do specjalisty dlatego proszę o pomoc lub poradę. czy jest to pieprzyk, b...
pieprzyk
mam ten pieprzyk od kiedy pamiętam, ale ostatnio zaczął mnie on niepokoić. nie mam możliwości w najbliższym czasie udania się do specjalisty dlatego proszę o pomoc lub poradę. czy jest to pieprzyk, b...
Zaczerwienione wypustki co to może być
Dzień dobry od dawna mam takie wypustki dziś zauważyłam jeden czerwony, jest się czym martwić ? Minimalnie noki jak dotkne
Uciążliwy ból piersi i strach
Witam. Od około 1,5 tygodnia codziennie cały czas bolą mnie piersi. Jest to uciążliwe. Mam wrażenie że są ciężkie, trochę obrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Miesiączkę mam regularnie raczej, czasem zdarza...
gość
HPV 82
Wykryto u mnie HPV82. Zgodnie z wynikiem typ wysysokoonkogenny. W internecie niektóre artykuły wymieniają ten typ jako niskiego ryzyka. Skąd te rozbieżności? Co dalej robić?
Reklama:
Reklama: