Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najczęściej stosowanych metod zapobiegających niepożądanej ciąży. Doustna antykoncepcja oprócz wielu niewątpliwych zalet (m.in. wysoka skuteczność, wzrost regularności cykli, zmniejszenie ryzyka raka jajnika), niesie za sobą również wiele zagrożeń (m.in. problemy z krążeniem). Tak ważne jest dlatego, aby zanim zdecydujemy się na stosowanie tego typu antykoncepcji - szczegółowo zapoznać się ze skutkami ubocznymi.
Pigułki - wpływ na układ krążenia
Jak już była o tym mowa powyżej, stosowanie doustnych pigułek antykoncepcyjnych nie jest obojętne dla organizmu - między innymi wzrasta ryzyko takich schorzeń jak zmiany zakrzepowo - zatorowe, udar mózgu bądź wspomniany już wcześniej zawał mięśnia sercowego.
Choroba wieńcowa - to kolejne schorzenie, którego prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta u osób stosujących pigułki antykoncepcyjne. Wpływ na to mają zmiany w profilu lipidowym, które uwarunkowane są od takich czynników jak rodzaj i dawka hormonów zastosowanych w preparacie (składowa progestagenna oddziałuje negatywnie powodując zmniejszenie wartości HDL - cholesterolu, czyli tego dobrego, a wpływając na zwiększenie frakcji LDL, czyli złego cholesterolu).
Choroba zatorowo - zakrzepowa - możliwość wystąpienia schorzenia wywołana jest składową estrogenową pigułek antykoncepcyjnych. Największe ryzyko jest u kobiet stosujących tabletki tzw. trzeciej generacji.
Ważne! Winne tworzeniu się zakrzepów są znajdujące się w tabletkach estrogeny (negatywnie oddziałują na krzepliwość krwi).
Udar mózgu (krwotoczny oraz niedokrwienny) - zagrożenie udarem w trakcie stosowania tej formy antykoncepcji jest związane ze składnikiem estrogenowym zawartym w pigułce i uzależnione jest od dawki jak i czasu zażywania hormonów.
Ważne! Ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet palących i chorujących na nadciśnienie tętnicze.
Należy mieć na uwadze fakt, że wpływ stosowania pigułek antykoncepcyjnych na kondycję naczyń krwionośnych jak i stopień związanych z nimi przypadłości jest rezultatem działania ich składników na gospodarkę lipidową organizmu oraz czynników układu krzepnięcia.
fot. panthermedia
Brać czy nie brać?
W wybraniu najlepszej dla nas i dla naszego organizmu metody antykoncepcji pomoże ginekolog. To czy ową metodą będą akurat hormonalne tabletki antykoncepcyjne wykażą przeprowadzone badania, które przedstawią ogólny stan zdrowia. Jednym z badań jest ustalenie tzw. „typu hormonalnego” - pozwala ono określić, czy organizm produkuje więcej progesteronu czy też estrogenów.
Obecnie stosowane pigułki charakteryzują się niską zawartością dawek hormonów. W związku z tym, możliwość wystąpienia działań niepożądanych zdecydowanie się zmniejsza.
Ważne! Stosując antykoncepcję hormonalną niezmiernie istotne jest wsłuchiwanie się w organizm oraz regularne badania. Profilaktyka pozwoli uniknąć działań skutków ubocznych.