Reklama:

Choroba Canavana – gąbczaste zwyrodnienie układu nerwowego

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Choroba Canavana – gąbczaste zwyrodnienie układu nerwowego

panthermedia

DNA

Choroby genetyczne, zwłaszcza te występujące bardzo rzadko, są nieuleczalne, a naukowcy niejednokrotnie nie wiedzą, co jest przyczyną ich wystąpienia. Choroba Canavan jest bardzo rzadko występującą chorobą genetyczną, która w znacznym stopniu obniża sprawność ruchową i intelektualną dziecka.

Reklama:

Choroba Canavan znana jest w literaturze również jako zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego, leukodystrofia gąbczasta lub Canavan-van Bogaerta-Bertranda. Jako pierwsza chorobę opisała w latach 30. ubiegłego wieku Myrtelle Canavan, amerykańska lekarz i neurolog.

Przyczyny choroby

Przyczyną choroby jest mutacja w genie ASPA, zlokalizowanym na chromosomie 17. Gen ASPA koduje enzym – N-acetyloaparazę, który odpowiada za rozkładanie kwasu N-acetylo-L-asparaginowego (NAA). NAA występuje przede wszystkim w mózgu, a jej rola nie jest do końca zbadana. Naukowcy przypuszczają, że NAA może uczestniczyć w produkowaniu osłonek mielinowych na neuronach oraz brać udział w transporcie wody w komórkach układu nerwowego. W przypadku choroby Canavan mutacja w genie ASPA powoduje upośledzenie syntezy enzymu, co skutkuje odkładaniem się kwasu N-acetylo-L-asparaginowego w mózgu, któru uszkadza istotę białą. Dodatkowo kwas NAA degraduje osłonki mielinowe, przez co upośledza prawidłowe funkcjonowanie neuronów. Skutkiem tak szeroko zakrojonych zmian są problemy z funkcjonowaniem mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

Dziedziczenie

Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że obydwoje rodzice muszą posiadać „uszkodzony” gen i przekazać go potomstwu. Choroba występuje bardzo rzadko, około 1 na 100000 zdrowo urodzonych dzieci, częściej dotyka chłopców niż dziewczynki.

fot. panthermedia

Objawy choroby

Choroba może występować w kilku postaciach – wrodzonej, dziecięcej, młodzieńczej bądź sporadycznie późnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się ok. 4.-5. miesiąca życia dziecka i objawiają się w postaci zaburzeń motorycznych. Dziecko ma problemy z kontrolą ruchów, przewracaniem się na bok, siedzeniem. Dzieci dotknięte chorobą Canavan wykazują osłabione napięcie mięśniowe, niedowład spastyczny i niejednokrotnie wielkogłowie. Objawy towarzyszące to epizody padaczki, refluks żołądkowo-przełykowy, brak przybierania na wadze, wymioty i problemy z zasypiania. Wraz z postępowaniem choroby może dojść do ślepoty, związanej z zanikiem nerwu wzrokowego. W przypadku postaci młodzieńczej i późnej objawami, które powinny zaniepokoić, są nagłe niedowłady, problemy ze wzorkiem prowadzące do ślepoty, zaniki pamięci i otępienie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Porażenie 7-ego .nerwu twarzowego
Mam porażenie 7-ego nerwu twarzowego. Lekarz mi przypisał Medafen, jak on działa w mojej chorobie
Ból w jednym miejscu
Dzień dobry od ponad miesiąca mam dziwny ból głowy nie trwa od od rana do nocy jednak zaczyna się po południu i wieczorem puszcza zlokalizowany jest nad prawym czubkiem i na czubku jest to taki ból ...
Prolaktyna
Mam podwyższoną prolaktyna. Max to 26,53ng/ml a ja mam 47 .. Mam bóle głowy, nudności.. To się leczy jakoś? Z góry dziękuję
Miastemia i Parkinson
Żoną ma stwierdzona w 2012 miastemie rzekomoporazna,a w 2021 roku oprócz tego neurolog stwierdził chorobę Parkinsona.Jest to bardzo rzadki przypadek,aby mieć obie choroby.Jestem. z Opola.
Trzustka
Witam. Sytuacja taka; Tata z bardzo ostrym zalaniem trzustki trafił na OIT. Wprowadzony w śpiączkę farmakologiczna, przebywa w niej 3 dobę. Mózg pracuje dobrze, czasem ruszy głową, kaszlnie. Niestety...
Dziwne obiawy po manipulacji odcinka szyjnego
Miesiąc temu byłam u fizjoterapeuty który zrobił mi manipulacje szyji, do teraz mam obiawy ból potylicy ,słabość w ręce o nodze , z RTG wyszła wzniesiona lordoza obecnie czekam na rezonans,Dodam że n...
Reklama:
Reklama: