Reklama:

Czym jest feminizm?

Zofia Matuszczyk

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Czym jest feminizm?

panthermedia

Szczęśliwa kobieta

Artykuł ten powinien zaczynać się od definicji słowa feminizm. Aczkolwiek feminizm zdefiniować jest bardzo trudno. Encyklopedia PWN mówi, że jest to „nazwa bardzo szerokiego ruchu o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym i intelektualnym, którego różne orientacje, szkoły, teorie i badania łączy wspólne przekonanie, że kobiety były i są przedmiotem dyskryminacji”. 

Reklama:

Jest to jednak bardzo ogólna definicja, a warto pamiętać, że dla każdego to słowo będzie oznaczało coś innego. Pisząc ten artykuł, sprawdziłam, czym dla różnych znanych mi osób jest feminizm. Odpowiedzi były rozmaite, często zaskakujące i pokazujące różnorakie, często od siebie bardzo oddalone, perspektywy. Poniżej możecie przeczytać niektóre z nich.

Kobiety są ewidentnie inaczej traktowane niż mężczyźni, to jest złe i niebezpieczne. Niby mówi się, że żyjemy w postfeministycznym świecie, ale tak wcale nie jest. Kobietom jest teraz coraz trudniej. Polityczna sytuacja nie pomaga równouprawnieniu. To niebezpieczne. Obie płcie muszą mieć w świecie miejsce i równe prawa – kwituje Emma Watson.

Feministką nazywają mnie, gdy robię coś, co odróżnia mnie od ścierki do podłogi – w taki sposób o problemie wypowiada się Rebecca West.

Feminizm pozwolił mi na odkrycie i zaakceptowanie siebie, ponieważ uświadomił mi, że nie jestem nikomu winna wpisywania się w kanon kobiecości, aby zasłużyć na szacunek – mówi Martyna Wierzycka.

Fale feminizmu

Znając już definicję feminizmu i to, co znaczy on dla różnych kobiet, warto się zastanowić nad tym, jakie są jego korzenie. Historia feminizmu ma swoje początki na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy właśnie nastąpiła, tak zwana, pierwsza fala feminizmu. Sufrażystki walczyły w tamtym okresie przede wszystkim o prawa wyborcze kobiet – coś, co teraz może nam się wydawać zagwarantowaną rzeczą, w tamtych czasach takie nie było. Zresztą w niektórych państwach kobiety wciąż nie mają prawa głosu. Przełomowym momentem dla sufrażystek był początek XX wieku. To wtedy w większości krajów, w tym w Polsce w 1918 roku, przyznano kobietom prawa wyborcze.

fot. panthermedia

Druga fala miała miejsce w latach 60. i 70. XX wieku. Wtedy obszar działań feministek był o wiele szerszy. Walczyły one o równą płacę, prawo do życia wolnego od przemocy fizycznej i seksualnej oraz o prawa reprodukcyjne, takie jak dostęp do antykoncepcji oraz bezpiecznej i legalnej aborcji. Jednym z ważniejszych wydarzeń tamtego okresu jest protest podczas Konkursu Miss America w 1968 roku, kiedy feministki sprzeciwiały się poniżającemu i patriarchalnemu traktowaniu kobiet podczas tego typu konkursów.