Reklama:

Czym jest feminizm?

Zofia Matuszczyk

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Czym jest feminizm?

panthermedia

Szczęśliwa kobieta

Artykuł ten powinien zaczynać się od definicji słowa feminizm. Aczkolwiek feminizm zdefiniować jest bardzo trudno. Encyklopedia PWN mówi, że jest to „nazwa bardzo szerokiego ruchu o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym i intelektualnym, którego różne orientacje, szkoły, teorie i badania łączy wspólne przekonanie, że kobiety były i są przedmiotem dyskryminacji”. 

Reklama:

Trzecia fala feminizmu trwa od lat 90. aż po dziś. Działaczki walczą o podobne rzeczy, co feministki drugiej fali, jednak obszarom, którym poświęcają szczególną uwagę, są rasa, pochodzenie etniczne i tożsamość seksualna.

Mity na temat feminizmu

Na temat feminizmu panuje wiele błędnych przekonań. Oto niektóre z nich:

  1. Wszystkie feministki są takie same – to jest najprawdopodobniej jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat feministek. Są to przeróżne osoby – w różnym wieku, o różnych charakterach i wyglądzie. Łączy je właściwie tylko jedna rzecz – walczą o wspólne cele. 

  2. Feministki chcą być silniejsze i mieć więcej praw niż mężczyźni – kolejne błędne przekonanie. Kobiety walczą o równość z mężczyznami, a nie bycie ponad nimi.

  3. Wszystkie feministki nienawidzą mężczyzn – analogicznie do poprzedniego punktu – feministki walczą o równość płci. Nie nienawidzą mężczyzn, ale chcą mieć z nimi równe prawa.   

  4. Wszystkie feministki to lesbijki – podobnie jak w pierwszym punkcie, ważne jest tu zauważenie, że feministki to kobiety z różnych środowisk i o różnym pochodzeniu. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z orientacją seksualną.

  5. Mężczyźni nie mogą być feministami – podobnie jak w przypadku orientacji seksualnej płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Feministą jest każda osoba, która popiera prawa i równość kobiet i mężczyzn.

  6. Feminizm nie jest już potrzebny – wiele osób uważa, że feminizm to temat z przeszłości, że nie ma już o co dziś walczyć. Nie jest to jednak prawda. Wciąż brakuje wielu rzeczy. Dobrym przykładem tego jest brak równości wynagrodzenia. W skali europejskiej kobiety zarabiają aż 16 procent mniej niż mężczyźni! Dużo do zrobienia jest również w tematach dostępu do oddziałów opieki zdrowotnej zajmujących się reprodukcją, ochroną przed napaściami seksualnymi i przemocą oraz reprezentacją płci w mediach.

Celem feministek jest pozbycie się systemowych nierówności, z którymi kobiety zmagają się na co dzień. Feminizm oznacza więc możliwość bycia sobą bez strachu przed oceną i wyśmiewiskami. Nie jest on tematem z przeszłości. Warto o tym pamiętać.