Artykuł ten powinien zaczynać się od definicji słowa feminizm. Aczkolwiek feminizm zdefiniować jest bardzo trudno. Encyklopedia PWN mówi, że jest to „nazwa bardzo szerokiego ruchu o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym i intelektualnym, którego różne orientacje, szkoły, teorie i badania łączy wspólne przekonanie, że kobiety były i są przedmiotem dyskryminacji”.
Trzecia fala feminizmu trwa od lat 90. aż po dziś. Działaczki walczą o podobne rzeczy, co feministki drugiej fali, jednak obszarom, którym poświęcają szczególną uwagę, są rasa, pochodzenie etniczne i tożsamość seksualna.
Mity na temat feminizmu
Na temat feminizmu panuje wiele błędnych przekonań. Oto niektóre z nich:
-
Wszystkie feministki są takie same – to jest najprawdopodobniej jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat feministek. Są to przeróżne osoby – w różnym wieku, o różnych charakterach i wyglądzie. Łączy je właściwie tylko jedna rzecz – walczą o wspólne cele.
-
Feministki chcą być silniejsze i mieć więcej praw niż mężczyźni – kolejne błędne przekonanie. Kobiety walczą o równość z mężczyznami, a nie bycie ponad nimi.
-
Wszystkie feministki nienawidzą mężczyzn – analogicznie do poprzedniego punktu – feministki walczą o równość płci. Nie nienawidzą mężczyzn, ale chcą mieć z nimi równe prawa.
-
Wszystkie feministki to lesbijki – podobnie jak w pierwszym punkcie, ważne jest tu zauważenie, że feministki to kobiety z różnych środowisk i o różnym pochodzeniu. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z orientacją seksualną.
-
Mężczyźni nie mogą być feministami – podobnie jak w przypadku orientacji seksualnej płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Feministą jest każda osoba, która popiera prawa i równość kobiet i mężczyzn.
-
Feminizm nie jest już potrzebny – wiele osób uważa, że feminizm to temat z przeszłości, że nie ma już o co dziś walczyć. Nie jest to jednak prawda. Wciąż brakuje wielu rzeczy. Dobrym przykładem tego jest brak równości wynagrodzenia. W skali europejskiej kobiety zarabiają aż 16 procent mniej niż mężczyźni! Dużo do zrobienia jest również w tematach dostępu do oddziałów opieki zdrowotnej zajmujących się reprodukcją, ochroną przed napaściami seksualnymi i przemocą oraz reprezentacją płci w mediach.
Celem feministek jest pozbycie się systemowych nierówności, z którymi kobiety zmagają się na co dzień. Feminizm oznacza więc możliwość bycia sobą bez strachu przed oceną i wyśmiewiskami. Nie jest on tematem z przeszłości. Warto o tym pamiętać.