Nasze stopy są najbardziej narażonym miejscem na naszym ciele na infekcje grzybicze, statystycznie co piąty Polak miał, ma lub będzie miał z nią do czynienia w swoim życiu. Natomiast wiedza społeczeństwa na jej temat wciąż jest niewystarczająca.
Spis treści:
Nie ukrywajmy, że ta uciążliwa choroba należy do jednych z bardziej wstydliwych, które budzą zażenowanie i unikamy rozmowy o nich jak ognia Przypisywana jest osobom nie przestrzegającym zasad higieny natomiast dotknąć może każdego, wystarczy odrobinę zaniedbania.
Kto najczęściej choruje?
Liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem i spadkiem odporności. Mężczyźni są bardziej podatni na grzybice przez większa ekspozycje na patogeny grzybicze oraz fakt, że nie zmieniają tak często obuwia jak kobiety. Wysoka wilgotność i temperatura także sprzyjają rozwojowi choroby.
Jak się przed nią chronić?
Grzybica rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego ważne jest noszenie klapek na basenie i pod prysznicem, jak i posiadanie osobnego ręcznika czy nożyczek do paznokci. Unikaj noszenia ciasnych, słabo wentylowanych butów. wykonanych z wszelkich sztucznych materiałów, które nie pozwalają na właściwą wentylację lub obuwia, w którym twoje stopy nadmiernie pocą.
Grzybica stóp, fot. panthermedia
Jak rozpoznać?
Objawami grzybicy są zaczerwieniona i swędząca skóra, zmiany występują najczęściej najpierw między czwartym a piątym palcem. W stanie zaawansowanym pojawia się pękająca, łuszcząca się skóra, ból i pieczenie w miejscach zainfekowanych, nieprzyjemny zapach, paznokcie matowieją, zmieniają kolor, rozwarstwiają się i łamią.
Jak leczyć?
W grzybicy między palcowej się leczenie preparatami w formie kremu, maści czy żelu. Lek powinno się stosować na skórę zmienioną chorobowo dwa razy dziennie., aż do ustąpienia objawów chorobowych, a następnie jeszcze profilaktycznie przez dwa tygodnie. Po zakończonym leczeniu konieczna jest dezynfekcja obuwia.