Sen jest stanem fizjologicznym i niezbędnym elementem życia (jak m.in. tlen i woda). Zapewnia nie tylko właściwy odpoczynek, ale także regenerację funkcji organizmu. Wszelkie anomalie związane z prawidłowym snem (m.in. płytki sen, wybudzanie się, bezsenność) wpływają na kondycję całego organizmu, w tym na układ nerwowy – co skutkować może poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. nerwica czy depresja).
Sposoby na sen – pomogą zioła i leki
Bezsenność należy do problemów złożonych, istnieje wiele sposobów jej leczenia. Niezmiernie istotne w terapii jest ustalenie przyczyn wystąpienia problemów ze snem.
Najlepszym lekarstwem na problemy ze snem są leki ziołowe, nie tracą na popularności, ciesząc się przychylnością pacjentów. Decydując się na zioła, należy pamiętać, że wykazują one skuteczność wyłącznie w przypadku bezsenności krótkotrwałej (m.in. wywołanej przez stany nadmiernego napięcia).
Ważne! Leki ziołowe wyciszają organizm, wpływając tym samym na skuteczne zaśnięcie.
Polecane są preparaty ziołowe, które w swoim składzie mają m.in.:
- korzeń kozłka lekarskiego,
- szyszki chmielu,
- ziele dziurawca,
- melisę,
- miętę,
- lawendę.
Można także zastosować aromaterapię (m.in. olejek lawendowy, tymiankowy, jałowcowy).
Pomocne są także leki nasenne oraz pochodne benzodiazepiny – mogą być stosowane w przypadku bezsenności przygodnej, a także krótkotrwałej, wywołanej np. stresem.
W zaśnięciu pomoże również dodanie do jadłospisu potraw, które zawierają tryptofan (aminokwas, którego organizm nie potrafi sam wyprodukować). Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Bierze udział w wytwarzaniu melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za rytm okołodobowy organizmu. Znajduje się m.in. w banach, rybach (zwłaszcza w tuńczyku), nasionach dyni i słonecznika, serach, jajkach.
Można także stosować suplementy zawierające tryptofan. W produktach, które dostępne są w aptekach, tryptofan z reguły nie występuje jako jedyny składnik aktywny (towarzyszą mu inne substancje korzystnie wpływające na układ nerwowy, łagodzące stany napięcia oraz ułatwiające zasypianie).
Ważne! W przypadku, gdy zioła i leki nie pomagają, warto udać się do specjalistycznej poradni leczenia snu.