Reklama:

Kampania Płuca Polski: 6 sposobów na poprawę jakości życia chorych na POChP

Procontent Communication

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Kampania Płuca Polski: 6 sposobów na poprawę jakości życia chorych na POChP

Panthermedia

Osłuchiwanie płuc

Duszność wysiłkowa, kaszel, świszczący oddech czy ogólne osłabienie, to tylko kilka dolegliwości spowodowanych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Niestety przez brak aktywności fizycznej słabną mięśnie oddechowe i nawet najmniejsza aktywność fizyczna powoduje u chorych uczucie duszności. Aż 62% chorych wchodząc po schodach musi robić przerwy, żeby wejść na górę, 56% musiało porzucić hobby, a 41% musi zajmować miejsca siedzące w komunikacji miejskiej, również nie ma siły stać podczas podróży. Przewlekła obturacyjna choroba płuc utrudnia chorym życie, uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie. Osoby chore na POChP unikają aktywności fizycznej w obawie przed bólem, zapominając o tym, że ćwiczenia mięśni oddechowych są najskuteczniejszym lekiem, który poprawia jakość życia.

Reklama:

Człowiek chory na POChP, który nie jest sprawny fizycznie i nie ma dobrze rozwiniętych mięśni, będzie człowiekiem niesamodzielnym. Przede wszystkim siła jego mięśni oddechowych będzie mniejsza niż siła ogólnej masy, ponieważ to mięśnie lokomocyjne produkują czynniki wzrostowe, które zwiększają masę sił mięśni oddechowych” – mówi prof. Władysław Pierzchała, ekspert kampanii Płuca Polski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
 

 

Uwaga!

1. Przed rozpoczęciem intensywnej rehabilitacji oddechowej należy pamiętać o konsultacji
z lekarzem.
2. Chorujący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc powinni zacząć trening mięśni, gdy nie wstępują zaostrzenia choroby.
3. Chorzy w zaawansowanym stadium POChP powinni wykonywać krótsze i mniej intensywne ćwiczenia, aby nie forsować swojego organizmu.
4. Ćwiczenia fizyczne, muszą być indywidualnie dostosowane do sprawności fizycznej chorego oraz stopnia zaawansowania choroby, a czas trwania treningu, liczba powtórzeń oraz intensywność ćwiczeń powinny być stopniowo zwiększane w miarę poprawy wydolności fizycznej.

Z powodu POChP pacjenci porzucają swoje dotychczasowe pasje i hobby, ponieważ czują dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Dzięki ćwiczeniom osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mogą poprawić kondycję mięśni oddechowych, wpływając tym samym na ogólną poprawę wydolności fizycznej organizmu. POChP jest chorobą nieuleczalną, ale każdy chory może zapobiegać jej zaostrzeniom przez ćwiczenia mięśni oddechowych, poprawiając tym samym jakość swojego życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

ankieta dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i typu 2
Hej! Zwracam się z prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety, której wyniki posłużą mi do napisania pracy magisterskiej. Ankieta skierowana jest do osób chorujących na cukrzycę. Z góry dziękuję za poś...
Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
Nagły skok poziomu cukru
Szukam wyjaśnienia dziwnej sprawy. Bez powodu (odpowiednia dieta, nawodnienie itp) cukier rośnie dużo poza 250, a podawana proporcjonalnie insulina nie powoduje spadku poziomu. Dopiero po kilku dostr...
Reklama:
Reklama: