Reklama:

Korzystny wpływ ćwiczeń aerobowych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Korzystny wpływ ćwiczeń aerobowych

Panthermedia

Pływanie

Ćwiczenia aerobowe najbardziej popularne są wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. W rzeczywistości jednak są one zbawienne dla lepszego funkcjonowania naszego organizmu. Nie tylko zmniejszają ryzyko wielu chorób, wpływają również korzystnie na nasze samopoczucie. Jakie są jeszcze zalety wynikające z uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej?

Reklama:

Specjaliści sugerują, że każdy z nas powinien wykonywać tygodniowo ćwiczenia aerobowe przez minimum 150 minut o umiarkowanej intensywności lub 75 minut o wysokiej aktywności. Może to być zarówno bieganie, jazda na rowerze, pływanie, zajęcia aerobiku czy spacery. To tylko niektóre z aktywności fizycznych obejmujących aeroby, które są korzystne dla organizmu pod wieloma względami. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Obniżenie ciśnienia krwi                

Wysokie ciśnienie krwi powoduje obciążenie naczyń krwionośnych i serca. Wraz z upływem czasu może to skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, takimi jak zawał serca czy udar mózgu. Aeroby jednak mogą temu zapobiec. Utrzymują one bowiem ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Brytyjscy naukowcy udowodnili, że ćwiczenia tego typu są równie skuteczne jak leki na nadciśnienie.

Odpowiedni poziom cukru we krwi

Odpowiedni poziom cukru we krwi jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2., chroni przed uszkodzeniem naczyń krwionośnych, a także chroni przed chorobami serca. Podczas ćwiczeń mięśnie wykorzystują glukozę z krwi, co pozwala zapobiegać zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi. W przypadku osób chorujących na cukrzycę insulina, którą muszą stosować, jest niezbędna do regulacji poziomu cukru we krwi. Ćwiczenia aerobowe mogą zwiększać wrażliwość na insulinę, dzięki czemu organizm potrzebuje jej mniej.

Aeroby to nic innego, jak szybkie, intensywne ćwiczenia wykonywane w krótkich seriach. Regularna aktywność fizyczna może pomóc zapobiegać chorobom serca oraz zmniejszyć ryzyko śmierci.

Zmniejszenie ryzyka demencji starczej

Badania dowodzą, że regularne ćwiczenia aerobowe to jedna z najbardziej skutecznych metod w walce z chorobą Alzheimera – jedną z postaci demencji starczej. Osoby, które w podeszłym wieku korzystają z aktywności fizycznej, są bardziej odporne na zanikanie funkcji poznawczych. Bywa, że starsze osoby w wyniku innych chorób, np. reumatycznych, ruszają się mniej, rezygnują ze spacerów, wychodzenia z domu. Ważne jest, by skłonić je do ruchu.

fot. panthermedia

Ogólna poprawa kondycji fizycznej i zdrowia mózgu

Ćwiczenia aerobowe poprawiają zdolności fizyczne niezbędne do codziennego funkcjonowania. Sprawiają, że nasza ogólna kondycja staje się lepsza, a co za tym idzie – zmniejszone zostaje ryzyko upadków i kontuzji. Aeroby ponadto zwiększają rozmiar i funkcje kluczowych obszarów mózgu, pozwalają kontrolować reakcje na stres, a także zmniejszają stany zapalne.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: