Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfonu wpływają na wzrost liczby osób z wadami wzroku. Dzięki rozwojowi medycyny cierpiący (m.in. na krótkowzroczność i astygmatyzm) mogą zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych i poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Metoda jest w 93% skuteczna i należy do najbezpieczniejszych metod chirurgicznych charakteryzujących się dużą precyzją.
Kwalifikacja do zabiegu a przeciwskazania
O zakwalifikowaniu do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku decyduje okulista specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej. Podstawą kwalifikacji są szczegółowe badania narządu wzroku, do których należy:
- badanie podmiotowe – dotyczy stanu zdrowia pod kątem chorób, które są przeciwskazaniem do zabiegu (m.in. stany pourazowe oka, schorzenia siatkówki, jaskra),
- badanie przedmiotowe – należy do podstawowych etapów badania kwalifikującego. Podczas jego trwania wykonuje się szczegółową diagnostykę narządu wzroku (określana jest wada wzroku, ocena ostrości widzenia, ustawienia gałek ocznych, średnicy źrenicy). Ponadto badana jest rogówka, pola widzenia oraz dno oka.
Ważne! Przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest (m.in. głęboki oczodół, zbyt duża średnica źrenicy).
Następnie omówione zostają wyniki badania i pacjent zostają zakwalifikowany (bądź też nie) do zabiegu. W przypadku zakwalifikowania do zabiegu pacjent zostaje zaznajomiony z metodami zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Procedura zabiegu
Zabieg przeprowadzany jest w sali zabiegowej wyposażonej w laser ekcimerowy. Ruch gałki śledzi się w czasie rzeczywistym przez kamerki, które znajdują się w sprzęcie (tzw. system eyetracker, który zabezpiecza prawidłowe wykonanie zabiegu przed mimowolnymi ruchami gałki ocznej). Procedura trwa kilkanaście minut (samo laserowanie kilkanaście sekund). Pacjent po godzinie od zabiegu może udać się do domu.
Ważne! Po zabiegu widziany obraz jest zamglony. Może pojawić się (m.in. łzawienie, pieczenie oka, światłowstręt). Poprawa ostrości widzenia następuje stopniowo.
Gdy oko się goi, może pojawić się dyskomfort w postaci bólu. W trakcie rekonwalescencji należy przestrzegać zasad:
- nie wolno zaciskać powiek,
- nie wolno trzeć oczu,
- stosuje się krople zgodnie z zaleceniami,
- unikać pomieszczeń zakurzonych,
- unikać kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami,
- nie kąpać się w basenach, jeziorach, rzekach, stawach, morzu (okres 3 miesięcy),
- nie opalać się, nie korzystać z solarium, sauny. W słoneczne dni nosić okulary słoneczne (okres 3 miesięcy).
Ważne! Efekty laserowej korekcji wady wzroku należą do trwałych.