Reklama:

Poznaj niezwykłe właściwości jednego z owoców!

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Poznaj niezwykłe właściwości jednego z owoców!

medforum

Ananas

Ananas jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najpopularniejszych owoców egzotycznych w Europie. Obok swoich walorów smakowych posiada właściwości, dzięki którym wykorzystać go można nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w farmakologii i kosmetologii, co niewątpliwie jest przyczyną jego popularności. Jednym ze składników, jakie zawiera ten owoc, jest bromelina – enzym o silnym, wszechstronnym i prozdrowotnym oddziaływaniu na organizm człowieka.

Reklama:

Ten niezwykle popularny owoc tropikalny, sprowadzony do Europy przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku, jest wysoko ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także ze względu na bogactwo minerałów, mikroelementów, witaminy i błonnik, które zwiera. Dodatkowo jest to owoc o niskiej kaloryczności, stąd staje się częstym elementem diety wielu osób, w szczególności tych dbających o smukłą sylwetkę. Dzięki stałemu i systematycznemu spożywaniu ananasa zapewniamy sobie zapotrzebowanie na witaminę C, miedź czy mangan, a także zaopatrujemy się we flawonoidy czy garbniki. Ponadto obecna w ananasie bromelina zyskuje na popularności w kontekście jej prozdrowotnego oddziaływania na organizm człowieka, co poparte jest wieloma badaniami nad skutecznością jej działania [1].

Owoc

Ananas jadalny jest byliną z rodziny bromelinowatych, trzecim co do popularności rozpowszechnionym na świecie owocem tropikalnym – zajmuje miejsce tuż za cytrusami i bananami. Początki wykorzystywania ananasa to obszar Ameryki Środkowej, gdzie rdzenni jej mieszkańcy użytkowali go nie tylko do jedzenia czy sporządzania napojów, ale także wykorzystywali go jako środek leczniczy. „Nana” – czyli oryginalna nazwa ananasa odnosi się do czegoś smacznego i pachnącego, co jednoznacznie określa to, jakim owocem jest ananas w odbiorze populacyjnym [1].

Bomba odżywcza

Ananas można dostać pod bardzo wieloma postaciami, a co ciekawe – obróbka nie zmienia w znaczący sposób jego właściwości odżywczych. W około 85% ananas składa się z wody, co przekłada się na jego niską kaloryczność, która oscyluje na poziomie około 50 kcal w 100 gramach. Cukier, jaki dominuje w składzie tego owocu, to sacharoza, obok której można również znaleźć glukozę czy fruktozę. Poza tymi częściami składowymi w ananasie odnajdziemy również błonnik, wapń, fosfor, sód, żelazo, miedź, magnez, mangan, cynk i potas oraz witaminy: A, B1, B2, B3, B6 oraz C, której ilość wystarcza, by zaspokoić 80% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę [1]. Obok wymienionych wcześniej składników w ananasie znajduje się także substancja aktywna biologicznie, wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i kosmetologii, o nazwie bromelina. Obecność tego enzymu stwierdza się zarówno w łodygach, liściach, jak i owocach [2].

Bromelina

Jednym ze składników ananasa, który ma bardzo szeroki zakres oddziaływania na organizm człowieka, jest bromelina, czyli rodzina enzymów proteolitycznych, która zawiera grupę sulfhydrylową, izolowanych z ananasa. Głównym składnikiem tej grupy jest proteaza sulfhydrylowa składająca się z aż 227 aminokwasów. Bromelina ma także w swoim składzie preoksydazę, kwaśną fosfatazę oraz kilka inhibitorów proteaz wapnia. Jak widać zatem, na enzym ten składa się wiele różnych substancji i to właśnie jest kluczowe dla jej prozdrowotnego działania [1].

Wspomaganie trawienia

Enzym, jakim jest bromelina, ma bardzo szerokie oddziaływanie na organizm człowieka. W pierwszej kolejności można mówić o właściwościach wpływających na poprawę procesów trawienia, mając zdolność do szybkiego rozkładania białka. Co za tym idzie, wspomaga ona pracę układu pokarmowego, w tym jelita cienkiego oraz nerek. Dzięki swoim odtruwającym właściwościom bromelina bywa także stosowana w leczeniu biegunki, w schorzeniach trzustki oraz bólach brzucha, niwelując problemy z wzdęciami oraz regulując rytym wypróżnień [1].

fot. panthermedia

Działanie przeciwzapalne

Bromelina posiada właściwości do regulacji i modyfikacji funkcji układu immunologicznego w zakresie indukcji produkcji cytokin. Poprzez wpływ na aktywację komórek NK (natural killers) pobudza układ immunologiczny do zwalczania i niszczenia czynnika martwiczego nowotworów α. Redukując limfocyty T, ma także znaczący wpływ na ograniczenie indukcji procesu zapalnego oraz wydzielania cytokin prozapalnych. Te, potwierdzone naukowo właściwości bromeliny, wskazują na je silne przeciwzapalne oddziaływanie [1].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: