Ananas jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najpopularniejszych owoców egzotycznych w Europie. Obok swoich walorów smakowych posiada właściwości, dzięki którym wykorzystać go można nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w farmakologii i kosmetologii, co niewątpliwie jest przyczyną jego popularności. Jednym ze składników, jakie zawiera ten owoc, jest bromelina – enzym o silnym, wszechstronnym i prozdrowotnym oddziaływaniu na organizm człowieka.
Antyoksydant
W badaniach naukowych potwierdzono także właściwości antyoksydacyjne ananasa, bazując na poziomie kwasu cytrynowego w nim zawartego. Ananas, zaraz za granatem i liczi, wykazał wysokie właściwości antyoksydacyjne wśród owoców egzotycznych [3]. Czym są antyoksydanty? To związki, które mają właściwości niwelowania wolnych rodników w organizmie człowieka, a w zasadzie ich nadmiaru. Wolne rodniki pełnią wiele ważnych funkcji, jednak kiedy pojawia się ich zbyt duża ilość, stają się niebezpieczne i mogą powodować uszkodzenie komórek i stać się przyczyną wielu chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu nerwowego czy też zaburzenia w zakresie odporności [4].
Przeciwzakrzepowe zdolności
Obok zwiększania przepuszczalności naczyń krwionośnych, co sprzyja zmniejszaniu obrzęków, bromelina bierze także udział w procesie ograniczania tworzenia się fibryny, gwarantując tym samym mniejsze ryzyko pojawienia się zakrzepu we krwi. W efekcie działania jej działania zauważa się zmniejszenie bólu, obrzęku oraz stanu zapalnego w organizmie [1].
Wzmocnienie działania antybiotyków
Wiele krajów znajduje jeszcze jedno zastosowanie bromeliny, a mianowicie wykorzystuje jej zdolność do potęgowania działania antybiotyków, co zawdzięczamy zwiększonej absorpcji i przepuszczalności, gwarantowanej dzięki niej. Jak wykazały badania oraz obserwacje, antybiotykoterapia w takich schorzeniach, jak zakrzepowe zapalenie żył, zapalenia tkanki łącznej, zapalenia nerek, ropnie okołodbytnicze, zapalenia zatok, wykazywała zwiększoną skuteczność w połączeniu jej właśnie z bromeliną [1].
Bogactwo dla skóry
Aktywność biologiczna bromeliny sprawia, że jest ona wykorzystywana w przemyśle spożywczym, farmakologicznym, ale także w kosmetologii. Jej właściwości są przenoszone chętnie do peelingów enzymatycznych oraz w preparatach do pielęgnacji skóry, wykorzystując jej zdolności do zwiększania przepuszczalności błon komórkowych – skutkuje to wzrostem poziomu nawilżenia skóry oraz podniesieniem jej stabilności fizykochemicznej, przez co z chęcią adaptowana jest do środków pielęgnacyjnych o właściwościach przeciwstarzeniowych. Co więcej, jak wykazały badania, kosmetyki z dodatkiem wyciągu z ananasa wpływały również korzystnie na zmniejszenie wydzielania łoju w skórze tłustej, przyspieszały gojenie się ran oraz podrażnień, a także działały na rozjaśnianie ciemnych plam i przebarwień [2].