Reklama:

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Panthermedia

Bakteria

Często słyszy się w mediach o wycofaniu jakiegoś produktu spożywczego ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli czy zatruciach tą bakterią w szkołach, przedszkolach czy na koloniach. Czym jest ta bakteria, jak dochodzi do zakażenia i jak bardzo jest ona groźna dla naszego organizmu?

Reklama:

Salmonella jest to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Istnieje ponad 2500 szczepów bakterii Salmonella. Większość z nich wywołuje u człowieka groźne dolegliwości. Pałeczki salmonelli dostają się do organizmu poprzez zanieczyszczone produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego (najczęściej są to produkty mięsne, mleko oraz jajka) w sposób bezpośredni lub pośredni. Salmonella jest także przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi albo środowiskiem zanieczyszczonym fekaliami.

Jak dochodzi do zakażenia pałeczkami salmonelli?

Bakterie z rodzaju Salmonella są średniej wielkości, Gram-ujemnymi pałeczkami, które nie wytwarzają zarodników, ale mają zdolność przeżywania wewnątrz zakażonych komórek, ponadto nie są niszczone przez zamrożenie. Bakterie te bytują zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, wywołując różne postacie kliniczne chorób.

W Polsce bakterie Salmonella enterica są odpowiedzialne za większość zatruć pokarmowych. Znajdują się one głównie w mięsie, drobiu, jajkach, rybach, produktach mlecznych, a nawet w sokach owocowych. Skażona żywność nie różni się niczym od zdrowej. Do zakażenia naszego układu trawiennego wystarczy ok. 20 bakterii.  

Bakterie w sprzyjających warunkach (ciepło, wilgoć, obecność białka) mogą żyć poza organizmem żywym nawet przez kilka miesięcy. Przemysłowa hodowla drobiu i przetwórstwo żywności przyczyniły się w ostatnich latach do wzrostu zachorowań na salmonellozę na całym świecie.

fot. panthermedia

Objawy zatrucia salmonellą

Objawy zatrucia najczęściej występują od 6 do 72 godzin po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu. Choroba objawia się najczęściej wodnistą biegunką, bólami brzucha, mdłościami i wymiotami. Zaburzeniom tym często towarzyszy gorączka (do 39°C), bóle głowy, dreszcze i ogólne rozbicie organizmu. Może się również pojawić krew w kale.

Objawy najczęściej ustępują po 2–3 dniach, ale wyzdrowienie następuje po 7 dniach. O rozpoznaniu decyduje dodatni wynik posiewu z krwi i stolca. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy i mogą zarażać otoczenie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Badanie czynników krzepnięcia krwi u dziecka
Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym wykonaliśmy badanie u syna lat 7: inr oraz aptt (po wczorajszym krwawieniu z nosa). Wyniki poszczególnych czynników wynoszą odpowiednio: - inr 1,09 (norma d...
Wysokie proby watrobowe
Poeniesione proby wtrobowe u 4 latka wykryte przypadkowo. Alt początkowo 68 alt 74 po miesiącu ast58 alt 52 po tygodniu znowu wzrosły do 60 i 65 po powtorzeniu znowu spadek do 58 i 59. Usg wporzadku....
Wyniki IgA oraz inne
Witam. W czwartek kolejna dawka szczepionki 6w1. Chciałam przed nią wykonać wyniki. Mały ma 10 i pół miesiąca oraz od listopada katar raz większy raz mniejszy. Wyszło podwyższone IgA 0.22 g/l. Norma ...
gość
Nudności i wymioty
Witam, mój 4-letni synek od tygodnia ma nudności i wymioty byłam z nim u lekarza i przepisał na wymioty ondasetron ale niewiele to pomogło, dziecka ciągle ma nudności inprzybaniej raz albo 2 razy dzi...
gość
ADHD czy TRAUMA?
Proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi na pytania w opisanej poniżej sytuacji. Niedawno dowiedziałem się, iż u mojej córki stwierdzono 6 lat temu ADHD. Posiadam jedynie dokument: "Wynik badania elek...
Próba tuberkulinowa
Witam, dzisiaj syn 5 letni miał założoną próbę tuberkulinowa, dziecko jest alergikiem i dostaje singular oraz hitaxse. Czy teraz mogę mu je podać, czy lepiej się wstrzymać do odczytu.
Reklama:
Reklama: