Reklama:

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Panthermedia

Bakteria

Często słyszy się w mediach o wycofaniu jakiegoś produktu spożywczego ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli czy zatruciach tą bakterią w szkołach, przedszkolach czy na koloniach. Czym jest ta bakteria, jak dochodzi do zakażenia i jak bardzo jest ona groźna dla naszego organizmu?

Reklama:

Rozpoznanie i leczenie

W celu zdiagnozowania zatrucia pokarmowego bakterią Salmonella, zostaje przeprowadzone badanie fizykalne przez lekarza. Badanie to polega na sprawdzeniu czy brzuch jest wrażliwy lub czy występuje wysypka, która wygląda jak małe plamki na skórze. W połączeniu z wysoką gorączką może ona wskazywać na poważny typ zakażenia bakterią Salmonelli zwany durem brzusznym. Lekarz może też zlecić badanie krwi lub kału.

Leczenie polega głównie na uzupełnieniu płynów i elektrolitów, które zostały utracone podczas biegunki. Dorosłe osoby powinny pić wodę lub ssać kostki lodu. W przypadku dzieci, pediatra może zasugerować napoje nawadniające. Ponadto, należy przyjmować łatwe w trawieniu pokarmy (banany, ryż, mus jabłkowy, tosty) oraz unikać produktów nabiałowych. Ważny jest także odpoczynek.

W przypadku pojawieniu się nudności niepozwalających na picie płynów, należy zgłosić się do lekarza, aby otrzymać płyny dożylnie (małe dzieci też mogą ich potrzebować).

Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leków na biegunkę, ponieważ może to przedłużyć infekcję. Można jednak przyjmować leki przeciwbólowe, aby uśmierzyć ból. W poważnych przypadkach, lekarz może przepisać antybiotyki.

Jak zapobiegać salmonelli?

Główną przyczyną zachorowań na salmonellę jest przetworzona żywność. Skuteczna profilaktyka zakażeń polega na kontroli sanitarnej każdego etapu produkcji żywności. Warto pamiętać o właściwej obróbce cieplnej żywności.

Aby zapobiec zatruciu pokarmowemu bakterią Salmonelli należy ponadto:

  • Gotować pożywienie do zalecanej wewnętrznej temperatury (pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60–65°C) oraz przechowywać resztki jedzenia w chłodziarce.
  • Myć blaty kuchenne przed i po przygotowaniu żywności (Po użyciu deseczek i noży do obróbki mięsa czy drobiu należy je dokładnie umyć detergentem i wyparzyć. Praktyczniejsze są deseczki plastikowe. Drewniane mogą być siedliskiem Salmonelli). .
  • Myć dokładnie ręce (szczególnie podczas obchodzenia się z jajkami lub drobiem).
  • Używać oddzielnych sztućców do surowego i gotowanego pożywienia.
  • Przechowywać pożywienie w chłodziarce przed gotowaniem (należy zapobiegać rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności, całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów stosować tylko przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia czy gotowania).
  • Wydzielić miejsce zamrażarce na surowy drób, mięso oraz w lodówce na jajka - tak, aby nie stykały się z innymi produktami.
  • Jajka, mięso, warzywa i owoce dokładnie myć pod ciepłą wodą.
  • W przypadku posiadania zwierząt w domu, albo w gospodarstwie należy nosić rękawice oraz myć dokładnie ręce po dotykaniu zwierząt.

fot. panthermedia

Dłuższe przetrzymywanie produktów, w których łatwo mnożą się bakterie (wyroby garmażeryjne, tatar, pasty rybne, jajeczne, mięsne), w temperaturze pokojowej znacznie zwiększa ryzyko zatrucia Salmonellą.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Ból brzucha
Mój syn ma 5lat ma wymioty nie częste ,ból brzucha co może być powodem.
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Pieluchy jedno czy wielorazowe?
Masz małe dziecko, które wymaga jeszcze asysty pieluszki? Świetnie! Powiedz, z jakiego rodzaju pieluch korzystasz i dlaczego. Czy jednorazowe to wygoda i oszczędność czasu? A może aspekt ekologic...
leczenie torbieli włosowej
Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy w kwestii [url=http://vhcenter.pl/zabieg-laserowy-silac]leczenia torbieli włosowej[/url]. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami lub zna skuteczne metody l...
Zaparcia, słaby apetyt
Witam. Opiszę po krótce problemy,z którymi boryka się moja 2- letnia córka. Otóż od 3 miesięcy córeczka na problemy z zaparciami, które nawracają regularnie co 2-3 tygodnie podczas których pojawia si...
Badanie czynników krzepnięcia krwi u dziecka
Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym wykonaliśmy badanie u syna lat 7: inr oraz aptt (po wczorajszym krwawieniu z nosa). Wyniki poszczególnych czynników wynoszą odpowiednio: - inr 1,09 (norma d...
Reklama:
Reklama: