Reklama:

Triada sportsmenek i jej konsekwencje dla zdrowia

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Triada sportsmenek i jej konsekwencje dla zdrowia

shutterstock

Bieganie

Aktywność fizyczna stanowi podstawę nowej piramidy żywienia. Odpowiednia dieta, ruch, unikanie stresu – to dzięki tym aspektom łatwiej zachować zdrowie. Co jednak w sytuacji, gdy na skutek aktywności fizycznej pojawiają się problemy z kondycją zdrowotną?

Reklama:

Skutki triady: zaburzenia gęstości kości i inne problemy zdrowotne

Obniżenie gęstości kości może skutkować zwiększoną podatnością na wystąpienie osteoporozy. Problemy z obniżoną gęstością kości są skutkiem niedożywienia, nieodpowiedniej diety, np. ubogiej w wapń czy składniki mineralne. Problemy z osteoporozą dotykają częściej kobiet niż mężczyzn, jednak w sytuacji, gdy u kobiety dochodzi dodatkowo do zaburzeń miesiączkowania, pojawia się problem z odpowiednią ilością estrogenu. Podobny mechanizm pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, kiedy również spada ilość tego hormonu. Dodatkowo w przypadku kobiet borykających się z triadą sportsmenek mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego, jelit, zaburzenia wchłaniania pokarmu ze światła przewodu pokarmowego, nerwica, depresja, obniżona samoakceptacja.

Leczenie triady

Ze względu na złożoność schorzenia, leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalistów z kilku dziedzin. Ważna jest współpraca dietetyka klinicznego, gastrologa, psychologa, a w przypadku kobiet uprawiających sport zawodowo – lekarza, który na co dzień opiekuje się zawodniczką. Niezbędna jest również pomoc ginekologa i endokrynologa. Ważne jest również wsparcie najbliższych – rodziny, trenera, przyjaciół.

Pamiętajmy, że triada sportsmenek mimo że jest stosunkowo nowo opisanym schorzeniem, dotyka coraz więcej młodych kobiet, nie tylko sportsmenek. Dążenie do idealnej sylwetki, zwiększanie liczby treningów, mordercze diety i próba dopasowania się do nieistniejących ideałów mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń, których skutki będą odczuwane przez resztę życia. Poza leczeniem ważne są również działania prewencyjne, czyli nauka i edukacja zarówno kobiet, jak i trenerów, instruktorów fitness.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: