Senat poparł bez poprawek ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Co to oznacza dla obywateli, wyjaśniamy w artykule.
Pracodawcy muszą podporządkować się zaleceniom GIS
Zapisy nowej ustawy mówią, że inspektor sanitarny może nakazać pracodawcom podjęcie określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych i żądać od nich informacji w tym zakresie. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Pracownik może się powstrzymać od pracy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Może na przykład odmówić wyjazdu służbowego do rejonów objętych kwarantanną. W przypadku choroby podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych i niezbędnych kosztów leczenia za granicą.
ZUS – kwarantanna i zasiłek chorobowy
Pracownik, który został poddany przymusowej kwarantannie, ma prawo do zaświadczenia o chorobie. Należy mu się wynagrodzenie jak podczas choroby oraz zasiłek chorobowy. Decyzję o kwarantannie podejmuje lekarz lub inspektor sanitarny.