Problemy ze strony układu pokarmowego, mogą dotknąć każdego. Lekkie pobolewanie brzucha, krótkotrwała biegunka czy uczucie „bulgotania” to zjawiska, które dotykają każdego z nas. Ze względu na stosunkowo krótkotrwały charakter, nie udajemy się z nimi do lekarza. Co jednak w sytuacji, gdy podejrzewamy, że cierpimy na chorobę układu pokarmowego ? Poniżej, kilka sprawdzonych rad – zanim udasz się do lekarza. Gdy cierpi żołądek…
Gdy męczą przewlekłe zaparcia …
Przewlekłe zaparcia mogą towarzyszyć wielu innym schorzeniom – popularne w przypadku problemów z wątrobą, kamicą żółciową, w przypadku zapalenia trzustki czy choroby wrzodowej żołądka. Zaparcia pojawiają się również u osób cierpiących na hemoroidy. Do najważniejszych objawów – poza problemem z wypróżnieniem, zalicza się brak apetytu, gazy, znużenie, bezsenność. Do domowych sposobów leczenia zaparcia zalicza się napar z kory kruszyny i arcydzięgla, prawoślazu, lukrecji, anyżu. W diecie zaleca się ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów. Warto zacząć spożywać produkty bogate w błonnik – otręby, jagody, jabłka, płatki owsiane.
Problem z kamicą żółciową
Przyczyn wystąpienia kamicy żółciowej jest wiele. Niektórzy wskazują, że liczne ciąże, porody i zaburzenia hormonalne są przyczyną problemów u kobiet. Do najczęstszych objawów zalicza się silne bóle kolkowe po prawej stronie brzucha, często promieniujący ból do pleców, aż w kierunku łopatki. Warto skupić się na stosowaniu naparów z ziół, które uśmierzą ból – polecana jest mięta pieprzowa, kocanka, rdest ptasi, kłącza perzu Dieta lekkostrawna powinna na stałe zagościć wśród osób chorych na kamicę nerkową - chude szynki, twarogi, chude mięso, chleb pszenny powinny stanowić podstawę diety. Warto również spożywać gotowane mięs drobiowe, które jest chude i lekkostrawne. Nie powinno spożywać się cebuli, czekolady, kapusty czy ogórków.
Zapalenie trzustki
Nie jest to schorzenie bardzo często występujące, jednak w przypadku gdy wystąpi pojawia się szereg pewnych objawów. Pojawia się nietolerancja niektórych pokarmów – tłuszczu, suszonych owoców, jarzyn, mleka. Mogą pojawić się promieniujące bóle, biegunki, stolce z resztkami niestrawionych pokarmów. Leczenie ziołowe, powinno stanowić kurację wspomagającą – warto zainwestować w napary z macierzanki, liści mięty pieprzowej, korzenia arcydzięgla, kwiatów nagietka czy lawendy. Dieta powinna być lekkostrawna, tak aby nie obciążać zbytnio chorego narządu. W diecie powinien znaleźć się chleb pszenny, grzanki, suchary. Z zup polecane są zupy jarzynowe czy delikatne buliony. Mięso przede wszystkim gotowane, chude jak drobiowe.
fot. shutterstock
Kiedy udać się do lekarza ?
Bez względu na to, na którą z wymienionych dolegliwości cierpisz – wizyta u specjalisty jest niezbędna. Nie zapominajmy, że leczenie metodami naturalnymi jedynie wspomaga organizm bądź pozwala na ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości. Pamiętajmy, że w czasie wizyty lekarskiej należy skonsultować stosowanie ziół z lekarzem. Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcję z lekami przepisanymi przez specjalistę i przynieść odwrotny skutek.