Reklama:

Zespół Churga i Strauss – przyczyny, objawy i leczenie

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zespół Churga i Strauss – przyczyny, objawy i leczenie

panthermedia

Lekarze

Zespół Churga i Strauss, czyli eozynofilowa ziarniakowatość z zapaleniem naczyń, zaliczana jest do tzw. pierwotnych zapaleń naczyń. Jak objawia się choroba? Czy da się ją wyleczyć?

Reklama:

Eozynofilowa ziarniakowatość z zapaleniem naczyń to rzadko występująca choroba, zaliczana do tzw. pierwotnych zapaleń naczyń. Swoją nazwę zespół Churga i Strauss zawdzięcza dwóm lekarzom – Jacobowi Churg i Lotte Strauss, którzy w 1951 roku opisali trzynaście pierwszych przypadków. Wszyscy pacjenci charakteryzowali się podobnym obrazem klinicznym – gorączką, eozynofilią, niewydolnością serca i neuropatią obwodową. Co interesujące, badania mikroskopowe wykazały podobne zmiany w obrazie – liczne nacieki kwasochłonne w tkance łącznej oraz martwicze i ziarniakowate zmiany naczyniowe w niektórych narządach.

Etiologia

Na chwilę obecną nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pozwoliłaby wprost wskazać, co jest przyczyną występowania eozynofilowej ziarniakowatości z zapaleniem naczyń. Jak wskazują lekarze i naukowcy, u chorych dochodzi do nadmiernego wydzielania interleukiny 4 i 13. Wraz z postępem choroby obserwuje się zwiększone wydzielanie interleukiny 5, której obecność pobudza aktywność eozynfoilów i opóźnia ich naturalną śmierć komórkową (apoptozę). Przypuszcza się, że to właśnie eozynofile są głównymi komórkami, które mają udział w objawach klinicznych choroby.

Trzy fazy choroby

Zespół Churga i Strauss obejmuje trzy zasadnicze etapy (fazy):

  • I – tzw. prodromalna, ujawnia się około 35. r.ż., pojawiają się takie objawy, jak astma lub alergiczny nieżyt osa,
  • II – tzw. faza eozynofilii obwodowej i tkankowej, dotykająca przede wszystkim układu pokarmowego i płuc,
  • III – objawy narządowe (liczne martwicze zapalenia naczyń z widocznymi naciekami kwasochłonnymi).

Co istotne, nie u każdego pacjenta pojawia się klasyczny, trójetapowy przebieg choroby. Chorzy na zespół Churga i Strauss chorują zazwyczaj już od wczesnego dzieciństwa – początkowo na nieżyt nosa, zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry czy astmę. U około 90% chorych pojawienie się i zdiagnozowanie astmy wyprzedza o około 9 lat rozpoznanie eozynofilowej ziarniakowatości z zapaleniem naczyń (EGPA). Choroba w miarę postępu może zająć układ nerwowy, nerki, skórę, mięśnie i stawy czy nawet oczy.

fot. panthermedia

Charakterystyczne objawy

Do charakterystycznych objawów choroby zalicza się uczucie zmęczenia, gorączka o nieznanej przyczynie, problemy z apetytem. U większości chorych pierwszym objawom towarzyszą inne, typowe dla astmy, takie jak poranny kaszel, duszności czy świszczący oddech.  U blisko 60% chorych dodatkowo pojawiają się problemy z czuciem w kończynach czy odczuwanie „utraty siły w mięśniach”.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Proszę zinterpretować wynik EEG Ania .
Proszę mi wytłumaczyć co oznaczają nieprawidłowości obu półkul mózgu. Urodziłam się z dydkretnym porażeniem mózgowym obecnie leczę dwubiegunówke od 3 lat .
Proszę zinterpretować wynik EEG Ania .
Proszę mi wytłumaczyć co oznaczają nieprawidłowości obu półkul mózgu. Urodziłam się z dydkretnym porażeniem mózgowym obecnie leczę dwubiegunówke od 3 lat .
gość
Forum: Padaczka
Mama synka chorego na padaczkę
Witam, jestem tu nowa. Dwa tygodnie temu u mojego dziecka stwierdzono padaczkę. Miał jeden atak a gdy byliśmy w szpitalu drugi. Miał tomograf główki wszystko dobrze. Eeg też mial robione. Już jesteśm...
ŚPIĄCZKA, pęknięcie podstawy czaszki
Witam! Na imię mi Igor, mam 35 lat. 2007r. 1 Maja o godzinie 5.45 miałem wypadek samochodowy w wyniku którego rozwaliłem łeb o asfalt i uratował mnie przypadkiem przejeżdżający tamtędy neurolog (!)...
badanie echo serca
Temat: Echo Serca - Brzmienie Zdrowia na Najwyższym Poziomie - Pomoc Needed! Cześć Forumowicze! Ostatnio zastanawiam się nad kluczowym aspektem zdrowia, jakim jest [url=https://ekspercipomagaja...
Joli
Witam wszystkich. Przezywamy prawdzimy koszmar, czytam rozne forum, szukam informacji. Po dlugich drogach u lekarzy , wyszukiwaniu dlaczego mezu tak bola plecy, w koncu po roku zrobiono MRT i okazal...
Reklama:
Reklama: