Zespół Churga i Strauss, czyli eozynofilowa ziarniakowatość z zapaleniem naczyń, zaliczana jest do tzw. pierwotnych zapaleń naczyń. Jak objawia się choroba? Czy da się ją wyleczyć?
Częstość występowania
W Europie zapadalność na zespół Churga i Struss plasuje się na poziomie 0,3 -3/ mln osób. Choroba może ujawnić się w każdym wieku, a średni wiek pacjenta wynosi około 48 lat.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak świszczący oddech, duszność, spadek masy ciała, problemy z czuciem, należy szybko zgłosić się do lekarza. Objawy nie muszą oznaczać zespołu Churga i Stauss, jednak należy najpierw wyeliminować inne schorzenia, które mogą dawać podobny obraz kliniczny. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do angiologia lub reumatologa.
Leczenie
Uwaga – zespół Churga i Strauss jest chorobą, która zagraża życiu! To nieuleczalne schorzenie, w których terapia lecznicza oparta jest na wprowadzaniu chorego w remisję i utrzymywanie tego stanu. Rozwój choroby i zajmowanie kolejnych narządów – serca, nerek czy układu pokarmowego – nie rokuje dla pacjentów dobrze. Infekcje wirusowe czy bakteryjne, które mogą się pojawić, zmuszają do wprowadzenia dodatkowych leków. Niestety na chwilę obecną większość pacjentów umiera kilka lat po zdiagnozowaniu choroby.