Spis treści:
- NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
- SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ
- POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
- SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
- WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
- DANE FARMACEUTYCZNE
- PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
- NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
- DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
- DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ
kropla roztworu zawiera 65,2 mikrogramów brymonidyny winianu, co odpowiada 43 mikrogramom brymonidyny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każdy ml roztworu zawiera 0,05 mg benzalkoniowego chlorku.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
Wskazania do stosowania
W monoterapii u pacjentów, u których przeciwwskazane jest miejscowe stosowanie beta- adrenolityków.
Jako leczenie wspomagające łącznie z innymi lekami obniżającymi ciśnienie śródgałkowe, jeżeli stosując jeden lek, nie uzyskano docelowej wartości IOP (patrz punkt 5.1).
Dawkowanie i sposób podawania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Noworodki i niemowlęta (patrz punkt 4.8).
Pacjenci stosujący leczenie inhibitorem monoaminooksydazy (MAO) i pacjenci stosujący leki przeciwdepresyjne działające na przewodnictwo noradrenergiczne (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub mianseryna).
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Działania niepożądane
zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego (zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka oka),
świąd powiek.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
reakcje skórne obejmujące rumień, obrzęk twarzy, świąd, wysypkę i rozszerzenie naczyń.
W przypadkach, w których brymonidyna stosowana była w ramach zachowawczego leczenia jaskry wrodzonej, u noworodków i niemowląt zaobserwowano objawy przedawkowania brymonidyny, takie jak utrata przytomności, ospałość, senność, niedociśnienie, hipotonia, rzadkoskurcz, hipotermia, sinica, bladość, depresja oddechowa i bezdech (patrz punkt 4.3).
W trzymiesięcznym badaniu Fazy III obejmującym dzieci w wieku od 2 do 7 lat z jaskrą niewystarczająco kontrolowaną przez beta-adrenolityki zaobserwowano dużą częstość występowania senności (55%) przy stosowaniu kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml jako leczenia wspomagającego. U 8% dzieci działanie to było ciężkie, a u 13% spowodowało przerwanie leczenia. Częstość występowania senności malała z wiekiem, osiągając najmniejszą wartość u dzieci w wieku 7 lat, jednakże większy wpływ na nią miała masa ciała; senność występowała częściej u dzieci o masie ciała do 20 kg (63%), niż u dzieci o masie ciała > 20 kg (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:
Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181 C 02 222 Warszawa
tel.: + 48 22 49 21 301
faks: + 48 22 49 21 309
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Przedawkowanie
WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
Właściwości farmakodynamiczne
Właściwości farmakokinetyczne
Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
DANE FARMACEUTYCZNE
Wykaz substancji pomocniczych
benzalkoniowy chlorek
alkohol poliwinylowy
sodu cytrynian
kwas cytrynowy jednowodny
sodu chlorek
woda oczyszczona
kwas solny
sodu wodorotlenek
Niezgodności farmaceutyczne
Okres ważności
lata
Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Rodzaj i zawartość opakowania
Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Oculobrim, 2 mg/ml, krople do oczu, roztwór
1 ml roztworu zawiera 2 mg brymonidyny winianu, co odpowiada 1,3 mg brymonidyny.
Krople do oczu, roztwór
Przezroczysty roztwór w kolorze zielonkawożółtym do jasno zielonkawożółtego. pH 5,5 – 6,5; osmolalność 0,290 – 0,335 Osmol/kg.
Produkt Oculobrim jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego (IOP) u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub z nadciśnieniem śródgałkowym.
Dawkowanie
Zalecana dawka to jedna kropla produktu Oculobrim do chorego oka (oczu) dwa razy na dobę, w przybliżeniu w odstępie 12 godzin. Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku.
Pacjenci z upośledzeniem czynności nerek i/lub wątroby
Nie badano stosowania brymonidyny u pacjentów z upośledzeniem czynności nerek lub wątroby (patrz punkt 4.4).
Dzieci i młodzież
Nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych u młodzieży (od 12 do 17 lat).
Produkt Oculobrim nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat i jest przeciwwskazany do stosowania u noworodków i małych dzieci (w wieku poniżej 2 lat) (patrz punkty 4.3, 4.4 i 4.9). Wiadomo, że u noworodków mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Oculobrim u dzieci.
Sposób podawania
Podanie do oka.
Zaleca się punktowe uciśnięcie woreczka łzowego w przyśrodkowym kąciku oka na jedną minutę w celu ograniczenia wchłaniania ogólnoustrojowego. Należy tego dokonać bezpośrednio po podaniu każdej kropli produktu.
Jeśli konieczne jest stosowanie więcej niż jednego okulistycznego produktu leczniczego działającego miejscowo, produkty należy podawać w odstępie co najmniej 15 minut.
Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z ciężką lub niestabilną i niekontrolowaną chorobą układu krążenia.
U części (12,7%) pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych wystąpiła reakcja alergiczna dotycząca oczu przy stosowaniu kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml (szczegóły, patrz punkt 4.8). W razie wystąpienia reakcji alergicznej, należy przerwać leczenie produktem Oculobrim.
Donoszono o występowaniu opóźnionej ocznej reakcji nadwrażliwości przy stosowaniu kropli do oczu z roztworem brymonidyny 2 mg/ml; część tych reakcji była związana ze wzrostem ciśnienia śródgałkowego.
Produkt Oculobrim należy stosować z ostrożnością u pacjentów z depresją, niewydolnością krążenia mózgowego lub wieńcowego, objawem Raynauda, niedociśnieniem ortostatycznym lub zakrzepowo- zarostowym zapaleniem naczyń.
Nie badano stosowania kropli do oczu z roztworem brymonidyny 2 mg/ml u pacjentów z upośledzeniem czynności wątroby lub nerek; należy zachować ostrożność przy leczeniu takich pacjentów.
Dzieci i młodzież
Dzieci w wieku powyżej 2 lat, zwłaszcza w wieku 2-7 lat i/lub o masie ciała ≤ 20 kg, należy leczyć z ostrożnością i dokładnie monitorować z uwagi na dużą częstość występowania i ciężkość senności (patrz punkt 4.8).
Środek konserwujący zawarty w produkcie Oculobrim, benzalkoniowy chlorek, może wywoływać podrażnienie oczu. Unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem produktu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Wiadomo, że benzalkoniowy chlorek zabarwia miękkie soczewki kontaktowe.
Zgłaszano, że benzalkoniowy chlorek powoduje keratopatię punkcikowatą i/lub toksyczną keratopatię wrzodziejącą. Ponieważ produkt Oculobrim zawiera benzalkoniowy chlorek, jego częste lub długotrwałe stosowanie wymaga dokładnego monitorowania pacjenta.
Produkt Oculobrim jest przeciwwskazany u pacjentów stosujących leczenie inhibitorem monoaminooksydazy (MAO) i pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne działające na przekaźnictwo noradrenergiczne (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub mianseryna) (patrz punkt 4.3.).
Nie przeprowadzono swoistych badań interakcji substancji czynnej dotyczących kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml, należy jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działania addycyjnego lub nasilenia działania gdy produkt jest stosowany z lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego (barbituranami, opioidami, środkami uspokajającymi lub znieczulającymi) oraz alkoholem.
Nie ma dostępnych danych klinicznych dotyczących stężenia amin katecholowych w krwiobiegu po zastosowaniu kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml. Zaleca się jednak ostrożność przy stosowaniu u pacjentów przyjmujących produkty lecznicze, które mogą wpływać na metabolizm i wychwyt amin z krwiobiegu, np. chloropromazyny, metylofenidatu czy rezerpiny.
U niektórych pacjentów zaobserwowano znaczące zmniejszenie ciśnienia krwi po zastosowaniu kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml. Zaleca się ostrożność przy stosowaniu takich produktów leczniczych jak leki przeciwnadciśnieniowe i/lub glikozydy nasercowe jednocześnie z produktem Oculobrim.
Zaleca się ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia (lub zmianie dawki) jednocześnie stosowanego środka o działaniu ogólnoustrojowym (niezależnie od postaci farmaceutycznej), który może wchodzić w interakcje z agonistami receptorów alfa-adrenergicznych lub zakłócać ich działanie, np. agonistów lub antagonistów receptorów adrenergicznych (np. izoprenalina, prazosyna).
Ciąża
Nie określono bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży u ludzi. W badaniach na zwierzętach brymonidyny winian nie powodował żadnego działania teratogennego. Wykazano, że u królików brymonidyny winian, przy wartościach stężenia w osoczu większych niż osiągane podczas leczenia ludzi, powodował zwiększoną częstość utraty ciąży przed zagnieżdżeniem zarodka i ograniczenie wzrostu pourodzeniowego.
Produkt Oculobrim może być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy brymonidyna przenika do mleka ludzkiego. Substancja ta przenika do mleka samic szczura. Nie należy stosować produktu Oculobrim u kobiet karmiących piersią.
Produkt Oculobrim wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (może powodować zmęczenie i/lub senność). Jednakże produkt Oculobrim może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zwłaszcza w nocy lub przy słabym oświetleniu (może powodować nieostre i/lub nieprawidłowe widzenie).
Pacjenci powinni poczekać na ustąpienie takich objawów przed prowadzeniem pojazdu lub obsługiwaniem maszyn.
Najczęściej obserwowane działania niepożądane leku to suchość w ustach, przekrwienie spojówek oraz uczucie pieczenia i kłucia, które obserwowano u 22% do 25% pacjentów. Powyższe objawy są zwykle przemijające i niezbyt często z powodu ich nasilenia konieczne jest przerwanie stosowania produktu leczniczego.
Objawy ocznej reakcji alergicznej wystąpiły u 12,7% pacjentów (co było przyczyną przerwania leczenia u 11,5% pacjentów) w badaniach klinicznych; u większości pacjentów objawy te występowały pomiędzy 3 a 9 miesiącem leczenia.
W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem. W celu klasyfikacji występowania działań niepożądanych użyto następującej terminologii: bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia układu immunologicznego
Niezbyt często: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne
Zaburzenia psychiczne Niezbyt często: depresja Bardzo rzadko: bezsenność
Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo często: ból głowy, senność Często: zawroty głowy, zaburzenia smaku Bardzo rzadko: omdlenie
Zaburzenia oka
Bardzo często: podrażnienie oka (przekrwienie, pieczenie i kłucie, świąd, uczucie obecności ciała obcego, grudki na spojówkach), nieostre widzenie, alergiczne zapalenie brzegów powiek, alergiczne zapalenie brzegów powiek i spojówek, alergiczne zapalenie spojówek, oczna reakcja alergiczna oraz grudkowe zapalenie spojówek
Często: miejscowe podrażnienie (przekrwienie i obrzęk powieki, zapalenie brzegów powiek, obrzęk i wysięk ze spojówek, ból oka i łzawienie), światłowstręt, nadżerki i przebarwienie rogówki, suchość oka, zblednięcie spojówek, nieprawidłowe widzenie, zapalenie spojówek
Bardzo rzadko: zapalenie tęczówki, zwężenie źrenicy
Zaburzenia serca
Niezbyt często: kołatanie/zaburzenia rytmu serca (włącznie z częstoskurczem i rzadkoskurczem)
Zaburzenia naczyniowe
Bardzo rzadko: nadciśnienie, niedociśnienie
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Często: objawy ze strony górnych dróg oddechowych Niezbyt często: suchość nosa
Rzadko: duszność
Zaburzenia żołądka i jelit
Bardzo często: suchość ust
Często: objawy ze strony przewodu pokarmowego
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Bardzo często: zmęczenie Często: astenia
Następujące działania niepożądane były obserwowane przy stosowaniu kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml w okresie po dopuszczeniu do obrotu. Ponieważ są one spontanicznie z populacji o nieznanej wielkości, nie można oszacować częstości ich występowania.
Częstość nieznana:
Zaburzenia oka
Przedawkowanie miejscowe (do oka) u dorosłych
Zgodnie z otrzymanymi opisami przypadków zgłoszone zdarzenia stanowiły generalnie zdarzenia wymienione jako działania niepożądane.
Przedawkowanie ogólnoustrojowe spowodowane przypadkowym połknięciem (dorośli)
Dostępne są tylko bardzo ograniczone informacje na temat przypadkowego spożycia brymonidyny przez dorosłych. Jedynym zdarzeniem niepożądanym zgłoszonym do tej pory było niedociśnienie. Jak zgłoszono, po epizodzie niedociśnienia wystąpiło nadciśnienie jako efekt z odbicia.
Postępowanie przy przedawkowaniu doustnym obejmuje leczenie podtrzymujące i objawowe; należy utrzymać drożność dróg oddechowych pacjenta.
Zgłaszano, że przedawkowanie innych agonistów alfa-2 przy podaniu doustnym powodowało takie objawy jak niedociśnienie, astenia, wymioty, ospałość, działanie uspokajające, rzadkoskurcz, zaburzenia rytmu serca, zwężenie źrenic, bezdech, hipotonia, hipotermia, depresja oddechowa i napady padaczkowe.
Dzieci i młodzież
Zgłoszono lub opublikowano doniesienia o poważnych działaniach niepożądanych w następstwie przypadkowego spożycia kropli do oczu zawierających roztwór brymonidyny 2 mg/ml przez pacjentów pediatrycznych. U pacjentów tych wystąpiły objawy depresji OUN, zwykle przemijająca
śpiączka lub niski poziom świadomości, ospałość, senność, hipotonia, rzadkoskurcz, hipotermia, bladość, depresja oddechowa i bezdech; zdarzenia te wymagały przyjęcia na oddział intensywnej terapii oraz intubacji, jeżeli była wskazana. Zgodnie z doniesieniem objawy te ustąpiły całkowicie w ciągu 6-24 godzin u wszystkich pacjentów.
Grupa farmakoterapeutyczna: leki oftalmologiczne, sympatykomimetyki stosowane w leczeniu jaskry, kod ATC: S01EA05.
Mechanizm działania
Brymonidyna jest agonistą receptora alfa-2-adrenergicznego, który jest 1000 razy bardziej selektywny wobec receptora alfa-2-adrenergicznego, niż wobec alfa1-adrenergicznego.
Badania fluorofotometryczne obejmujące zwierzęta i ludzi sugerują, że winian brymonidyny ma podwójny mechanizm działania. Uważa się, że krople do oczu z roztworem brymonidyny 2 mg/ml mogą obniżać ciśnienie śródgałkowe przez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej oraz zwiększenie jej odpływu drogą naczyniówkowo-twardówkową.
Działanie farmakodynamiczne
Dzięki selektywności wobec receptora alfa-2-adrenergicznego nie dochodzi do zwężenia źrenicy i skurczu naczyń włosowatych związanego z ksenoprzeszczepem rogówki u ludzi.
Miejscowe podanie brymonidyny winianu zmniejsza ciśnienie śródgałkowe (IOP) u ludzi i ma minimalny wpływ na parametry układu krążenia czy czynności płuc.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Dostępne są tylko ograniczone dane dotyczące pacjentów z astmą oskrzelową niewykazujących działań niepożądanych.
Krople do oczu zawierające roztwór brymonidyny 2 mg/ml mają szybki początek działania; najsilniejsze działanie obniżające ciśnienie śródgałkowe obserwowane jest po dwóch godzinach od podania. W dwóch jednorocznych badaniach krople do oczu zawierające roztwór brymonidyny 2 mg/ ml powodowały obniżenie IOP o średnią wartość 4-6 mm Hg.
W badaniach klinicznych wykazano, że krople do oczu z roztworem brymonidyny 2 mg/ml są skuteczne w skojarzeniu z beta-adrenolitykami. Badania krótkookresowe także sugerują, że krople do oczu z roztworem brymonidyny 2 mg/ml wykazują klinicznie znaczące działanie addytywne w skojarzeniu z trawoprostem (6 tygodni) i latanoprostem (3 miesiące).
Dzieci i młodzież
Nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych obejmujących młodzież (od 12 do 17 lat).
Brymonidyna nie jest zalecana do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat i jest przeciwwskazana do stosowania u noworodków i małych dzieci (w wieku poniżej 2 lat) (patrz punkty 4.3, 4.4 i 4.9).
Wiadomo, że u noworodków mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Oculobrim u dzieci.
Wchłanianie
Po podawaniu do oka roztworu 2 mg/ml dwa razy na dobę przez 10 dni stężenie osiągane w osoczu było małe (średnie Cmaks wynosiło 0,06 ng/ml).
Pole pod krzywą stężenia w osoczu względem czasu w ciągu 12 godzin w stanie stacjonarnym (AUC0- 12h) wynosiło 0,31 ng*godz./ml, w porównaniu z 0,23 ng*godz./ml po pierwszej dawce.
Po doustnym podaniu u człowieka brymonidyna jest dobrze wchłaniana i szybko eliminowana.
Dystrybucja
Po wielokrotnym podawaniu do oka (dwa razy na dobę przez 10 dni) doszło do nieznacznej akumulacji we krwi.
Wiązanie brymonidyny z białkami osocza po podaniu miejscowym u ludzi wynosi około 29%. Brymonidyna wiąże się w sposób odwracalny z melaniną w tkankach oka w warunkach in vitro i in vivo. Po dwóch tygodniach podawania do oczu stężenie brymonidyny w tęczówce, ciele rzęskowym i naczyniówce/siatkówce było 3 do 17 razy większe od obserwowanego po jednorazowym podaniu.
Przy braku melaniny nie dochodzi do akumulacji.
Znaczenie wiązania z melaniną u ludzi jest niejasne. Jednakże w badaniach biomikroskopowych oczu pacjentów leczonych kroplami do oczu zawierającymi roztwór brymonidyny 2 mg/ml przez okres do 1 roku nie wykryto żadnych znaczących działań niepożądanych, nie stwierdzono też znaczącego działania toksycznego na oczy podczas jednorocznego badania działania na oczy przeprowadzonego na małpach, którym podawano brymonidyny winian w dawce około czterokrotnie większej od dawki zalecanej.
Metabolizm
Po podaniu doustnym większa część dawki (około 75%) została wydalona w postaci metabolitów z moczem w ciągu pięciu dni; w moczu nie wykryto niezmienionej substancji. W badaniach in vitro z wykorzystaniem ludzkiej i zwierzęcej wątroby wykazano, że metabolizm zachodzi głównie za pośrednictwem oksydazy aldehydowej i cytochromu P450.
Eliminacja
U ludzi średni pozorny okres półtrwania w krążeniu ogólnoustrojowym po podaniu miejscowym wynosi około 3 godzin.
Eliminacja ogólnoustrojowa zachodzi głównie poprzez metabolizm wątrobowy.
Liniowość lub nieliniowość
Nie zaobserwowano dużego odchylenia od proporcjonalności wobec dawki dla wartości Cmaks i AUC po jednorazowym miejscowym podaniu dawki 0,08%, 0,2% i 0,5% roztworu.
Pacjenci w podeszłym wieku
Wartości Cmaks, AUC i pozornego okresu półtrwania brymonidyny po jednorazowym podaniu są podobne u osób w podeszłym wieku (65 i więcej lat) i u młodych dorosłych, co wskazuje, że wiek nie ma wpływu na wchłanianie ogólnoustrojowe i eliminację.
Dane z 3-miesięcznego badania klinicznego, które obejmowało pacjentów w podeszłym wieku, wskazują, że ekspozycja ogólnoustrojowa na brymonidynę jest bardzo mała.
Dane niekliniczne wynikające z konwencjonalnych badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności, rakotwórczości oraz toksycznego wpływu na rozród i rozwój potomstwa, nie ujawniają żadnego szczególnego zagrożenia dla człowieka.
Nie dotyczy.
Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 28 dni.
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
Butelka z tworzywa sztucznego (LDPE) z kroplomierzem z LDPE i z zakrętką z HDPE z zabezpieczeniem gwarancyjnym.
Każda butelka zawiera 5 ml roztworu kropli do oczu. Wielkość opakowania: 1 x 5 ml lub 3 x 5 ml
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
Synoptis Pharma Sp. z o. o. ul. Krakowiaków 65
02-255 Warszawa
23618
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 15.12.2016 r.
07.08.2017 r.