Reklama:

Benzydamine Mylan

Substancja czynna: Benzydamine hydrochloride 0,15%
Nazwa Produktu Leczniczego występuje w postaci: Aerozol do stosowania w jamie ustnej roztwór
Reklama:

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

  1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

  2. Benzydamine Mylan 0,15%, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór

  3. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

  4. Każda dawka aerozolu o stężeniu 0,15% (m/v) zawiera około 270 mikrogramów benzydaminy chlorowodorku.

    Substancja pomocnicza o znanym działaniu Każde rozpylenie zawiera około 14 mg etanolu. Każde rozpylenie zawiera około 9 mg glicerolu.

    Każde rozpylenie zawiera około 180 mikrogramów parahydroksybenzoesanu metylu. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

  5. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

  6. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór.

    Bezbarwny, klarowny, przezroczysty płyn o aromacie miętowym w butelce ze szkła brunatnego zamkniętej białą nasadką z pompką dozującą.

  7. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

    1. Wskazania do stosowania

    2. Benzydaminy chlorowodorek jest miejscowo działającym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym przeznaczonym do stosowania w jamie ustnej i gardle.

    3. Dawkowanie i sposób podawania

    4. Dawkowanie

      Dorośli, młodzież i osoby w podeszłym wieku: 4 do 8 rozpyleń co 1,5-3 godziny.

      Dzieci (w wieku 6-12 lat): 4 rozpylenia co 1,5-3 godziny.

      Dzieci (w wieku poniżej 6 lat): Jedno rozpylenie na 4 kg masy ciała, maksymalnie do 4 rozpyleń co 1,5-3 godziny.

      Pacjenci w podeszłym wieku: Ze względu na małą ilość podawanego produktu leczniczego, pacjenci w podeszłym wieku mogą otrzymywać taką samą dawkę, jak osoby dorosłe.

      Sposób podawania

      Podanie na błonę śluzową jamy ustnej. Nie należy stosować tego produktu leczniczego bezpośrednio przed jedzeniem lub piciem. Przed pierwszym użyciem należy przygotować pompkę dozującą naciskając tłoczek do chwili, gdy z końcówki aplikatora aerozolu trzymanego z dala od twarzy, uwolniona zostanie delikatna mgiełka.

    5. Przeciwwskazania

    6. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

    7. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

    8. Nie zaleca się stosowania benzydaminy chlorowodorku u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

      W przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić reakcja alergiczna. W takiej sytuacji należy zaprzestać stosowania produktu.

      U pacjentów z astmą oskrzelową lub z astmą oskrzelową w wywiadzie może zostać wywołany skurcz oskrzeli. U tych pacjentów należy zachować ostrożność.

      Unikać kontaktu z oczami.

      Należy zgłosić się do lekarza, jeśli w ciągu trzech dni objawy nie ulegną poprawie lub nastąpi pogorszenie i pojawi się gorączka, ponieważ może to wskazywać na ciężką chorobę wymagającą zastosowania innego leczenia.

      Benzydamine Mylan zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218) i etanol

      Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

      Ten produkt leczniczy zawiera etanol w stężeniu procentowym objętościowym wynoszącym 10%. Może być szkodliwy dla osób uzależnionych od alkoholu.

      Należy to wziąć pod uwagę w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci i osób należących do grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby albo z padaczką.

    9. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    10. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

    11. Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    12. Ciąża

      Ilość danych dotyczących stosowania benzydaminy chlorowodorku u kobiet w ciąży jest ograniczona.

      Nie ma dowodów wskazujących na działanie teratogenne w badaniach na zwierzętach (patrz punkt 5.3).

      Produktu Benzydamine Mylan nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia benzydaminy chlorowodorkiem.

      Karmienie piersią

      Nie wiadomo czy benzydaminy chlorowodorek lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie należy stosować benzydaminy chlorowodorku w czasie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne.

      Płodność

      Nie wiadomo, czy leczenie produktem Benzydamine Mylan wpływa na płodność u ludzi.

    13. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

    14. Benzydamine Mylan nie wpływa lub wpływa w niewielkim stopniu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

    15. Działania niepożądane

    16. W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania, działania niepożądane wymieniono zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

      Zastosowano następujące wskaźniki częstości występowania: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1000 do ≤1/100); rzadko (≥1/10 000 do ≤1/1000); bardzo rzadko (<1/10 000) oraz częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

      Zaburzenia układu immunologicznego

      Nieznana

      reakcja anafilaktyczna, która może potencjalnie zagrażać życiu reakcje nadwrażliwości

      Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

      Bardzo rzadko

      skurcz krtani lub skurcz oskrzeli

      Zaburzenia żołądka i jelit

      Niezbyt często

      uczucie zdrętwienia lub pieczenia w jamie ustnej

      Według doniesień, pieczenie ustępuje w miarę kontynuacji leczenia, jednak jeśli będzie się utrzymywać zalecane jest przerwanie terapii.

      Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

      Często

      nadwrażliwość na światło

      Bardzo rzadko

      świąd, pokrzywka, odczyny skórne i wysypka

      Nieznana

      obrzęk naczynioruchowy

      Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

      Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,

      tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

    17. Przedawkowanie

    18. Mało prawdopodobne jest, aby benzydaminy chlorowodorek wywołał układowe działania niepożądane, nawet w przypadku niezamierzonego spożycia. Nie ma konieczności stosowania żadnych specjalnych środków. Zatrucia można spodziewać się wyłącznie w razie przypadkowego spożycia dużych ilości benzydaminy (>300 mg).

      Z przedawkowaniem benzydaminy przyjętej doustnie wiążą się głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej występującymi objawami ze strony przewodu pokarmowego są nudności, wymioty, bóle brzucha i podrażnienie przełyku. Do objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego zalicza się zawroty głowy, omamy, pobudzenie, niepokój

      i rozdrażnienie.

      W ostrym przedawkowaniu możliwe jest wyłącznie leczenie objawowe. Należy ściśle obserwować pacjenta i zastosować leczenie wspomagające. Należy zapewnić odpowiednie nawodnienie pacjenta.

  8. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

    1. Właściwości farmakodynamiczne

    2. Grupa farmakoterapeutyczna: Produkty stomatologiczne, inne leki do stosowania miejscowego w jamie ustnej, kod ATC: A01AD02.

      Mechanizm działania

      Analog indazolu, benzydaminy chlorowodorek, ma właściwości fizykochemiczne i działania farmakologiczne inne niż aspirynopodobne niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przeciwieństwie do aspirynopodobnych NLPZ, które są kwasami lub są metabolizowane do kwasów, benzydaminy chlorowodorek jest słabą zasadą. Dodatkowo, benzydaminy chlorowodorek jest słabym inhibitorem syntezy prostaglandyn. Jedynie w stężeniu 1 mM i wyższym benzydaminy chlorowodorek skutecznie hamuje aktywność enzymatyczną cyklooksygenazy i lipooksygenazy. Jego działanie polega głównie na hamowaniu syntezy cytokin prozapalnych, w tym czynnika martwicy nowotworów alfa (ang. tumour necrosis factor-alpha, TNF-α) oraz interleukiny 1β (IL-1β), przy czym nie wpływa on

      w sposób istotny na inne cytokiny prozapalne (IL-6 i 8) lub przeciwzapalne (IL-10, antagonista receptora IL-1). Zakłada się dodatkowe mechanizmy działania, w tym zahamowanie wybuchu tlenowego granulocytów obojętnochłonnych, a także stabilizację błon komórkowych, co wykazano na podstawie zahamowania uwalniania ziarnistości z granulocytów obojętnochłonnych oraz stabilizacji lizosomów. Działanie miejscowo znieczulające ma związek z interakcją z kanałami kationowymi.

      Działanie farmakodynamiczne

      Benzydaminy chlorowodorek wpływa swoiście na miejscowe mechanizmy procesu zapalnego, takie jak ból, obrzęk lub powstanie ziarniniaka.

      Stosowany miejscowo benzydaminy chlorowodorek działa przeciwzapalnie zmniejszając obrzęk, a także wysięk oraz hamując powstawanie ziarniniaka. Ponadto, związek ma właściwości

      przeciwbólowe, jeśli ból jest spowodowany stanem zapalnym oraz wykazuje działanie znieczulające.

      Benzydaminy chlorowodorek słabo wpływa na wysoką gorączkę (hipertermię) świadczącą o układowych zaburzeniach czynnościowych.

      Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania

      W badaniu klinicznym prowadzonym z udziałem 24 pacjentów z zapaleniem gardła po chirurgicznym usunięciu migdałków, płukanie gardła 0,15% roztworem benzydaminy chlorowodorku 5 razy na dobę przez 6 dni, istotnie szybciej i lepiej łagodziło ból oraz zmniejszało problemy z przełykaniem i objawy kliniczne, w tym przekrwienie oraz obrzęk, w porównaniu z placebo w 7 dniu leczenia. Podobne wyniki stwierdzono w innych badaniach u pacjentów z zapaleniem migdałków lub zapaleniem gardła albo po operacjach stomatologicznych. Płukanie gardła 30 mililitrami 0,075% roztworu benzydaminy chlorowodorku przed wprowadzeniem do znieczulenia u 58 dorosłych, u których wykonywano znieczulenie ogólne po intubacji rurką dotchawiczą, spowodowało istotne zmniejszenie pooperacyjnego bólu gardła w okresie pierwszych 24 godzin w porównaniu z grupą kontrolną używającą wody, podczas gdy płukanie gardła roztworem aspiryny złagodziło ból na 4 godziny.

      W badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 48 pacjentów, płukanie gardła cztery razy na dobę 0,15% roztworem benzydaminy chlorowodorku podczas trwającej od 3 do 5 tygodni radioterapii

      z powodu raka jamy ustnej zapewniło istotne złagodzenie bólu i zmniejszenie rozległości oraz nasilenia zmian zapalnych błon śluzowych w części ustnej gardła. Podobne działanie obserwowano w badaniu z udziałem pacjentów stosujących chemioterapię z powodu raka jamy ustnej. W badaniu prowadzonym z udziałem 67 pacjentów z ciężkim zapaleniem błony śluzowej części ustnej gardła po

      radioterapii, którzy płukali gardło roztworem benzydaminy chlorowodorku, wykazano istotne zmniejszenie bólu odczuwanego przy przełykaniu, przekrwienia i nasilenia zmian zapalnych błony śluzowej w porównaniu z placebo w ciągu pierwszych trzech dni leczenia.

      Wśród pacjentów stosujących benzydaminy chlorowodorek odnotowano częstsze występowanie przemijającego uczucia drętwienia i pieczenia, które przypisywano miejscowemu działaniu znieczulającemu leku.

      Stosowanie miejscowe 3% kremu z benzydaminy chlorowodorkiem 3 razy na dobę przez 6 dni u 50 pacjentów z urazami tkanek miękkich łagodziło ból, tkliwość, rumień, zaburzenia czynnościowe i obrzęk istotnie lepiej niż placebo w szóstym dniu leczenia.

      Benzydaminy chlorowodorek był na ogół dobrze tolerowany w badaniach klinicznych.

    3. Właściwości farmakokinetyczne

    4. Wchłanianie

      Po podaniu doustnym benzydaminy chlorowodorek szybko wchłania się w przewodzie pokarmowym i osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 2-4 godzinach.

      Dystrybucja

      Najważniejszym aspektem dystrybucji benzydaminy chlorowodorku w tkankach jest tendencja do gromadzenia się w miejscu odczynu zapalnego.

      Metabolizm i eliminacja

      Około połowa podanej dawki benzydaminy chlorowodorku wydalana jest w postaci niezmienionej przez nerki, przy czym 10% podanej dawki usuwane jest w ciągu pierwszych 24 godzin. Pozostała ilość jest metabolizowana, głównie do N-tlenku.

    5. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

    6. Dane niekliniczne, wynikające z konwencjonalnych badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności, potencjału kardiogennego oraz toksycznego wpływu na rozród i rozwój potomstwa nie ujawniają szczególnych zagrożeń dla człowieka.

  9. DANE FARMACEUTYCZNE

    1. Wykaz substancji pomocniczych

    2. Sodu wodorowęglan Polisorbat 20

      Etanol 96% Glicerol

      Sacharyna sodowa (E 954)

      Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) Olejek eteryczny miętowy

      Woda oczyszczona

    3. Niezgodności farmaceutyczne

    4. Nie dotyczy.

    5. Okres ważności

    6. 3 lata

    7. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

    8. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego. Nie zamrażać.

    9. Rodzaj i zawartość opakowania

    10. 1 butelka zawiera 30 ml roztworu.

      Butelka z brunatnego szkła typu III, z pompką dozującą z POM/EVA/PP/LDPE/stal nierdzewna i z aplikatorem z PP, w tekturowym pudełku.

      Każda butelka o pojemności 30 ml zawiera 166 odmierzonych dawek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

    11. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania

    12. Brak specjalnych wymagań.

  10. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  11. Mylan S.A.S.

    117 Allée des Parcs 69800 Saint-Priest Francja

  12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

  13. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

  14. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

Reklama: