Spis treści:
- NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
- SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
- POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
- SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
- WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE LUB IMMUNOLOGICZNE
- DANE FARMACEUTYCZNE
- NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
- NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
- DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
[Wersja 8.2, 01/2021]
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
Docelowe gatunki zwierząt
Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
U przejawiających cykl płciowy krów i jałówek: stosowany w połączeniu z PGF2α lub jej analogiem.
U krów i jałówek przejawiających cykl płciowy lub z brakiem cyklu płciowego w połączeniu z hormonem uwalniającym gonadotropinę (GnRH) lub jej analogiem oraz PGF2α lub jej analogiem. U krów nie przejawiających cyklu płciowego, stosowany w połączeniu z PGF2α lub jej analogiem oraz końską gonadotropiną kosmówkową (eCG).
Przeciwwskazania
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania
Działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Dawkowanie i droga(i) podawania
Umieścić w pochwie jeden system terapeutyczny dopochwowy na okres 7 dni.
Drogą iniekcji podać luteolityczną dawkę PGF2α lub jej analogu 24 godziny przed usunięciem systemu terapeutycznego dopochwowego.
U zwierząt wykazujących odpowiedź na leczenie, początek rui obserwuję się zazwyczaj w ciągu 1-3 dni po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego. Inseminacji krów należy dokonać w ciągu 12 godzin od pierwszych zaobserwowanych przejawów rui.
W celu indukcji i synchronizacji rui do zabiegu sztucznego zapłodnienia FTAI (Fixed Time Artificial Insemination):
U krów i jałówek wykazujących cykl płciowy:
Umieścić w pochwie jeden system terapeutyczny dopochwowy na okres 7 dni.
Drogą iniekcji podać luteolityczną dawkę PGF2α lub jej analogu 24 godziny przed usunięciem systemu terapeutycznego dopochwowego.
Przeprowadzić zabieg FTAI 56 godzin po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego.
U krów i jałówek wykazujących cykl płciowy oraz u zwierząt z brakiem cyklu:
Umieścić w pochwie jeden system terapeutyczny dopochwowy na okres 7- 8 dni.
Drogą iniekcji podać dawkę GnRH lub jej analogu w momencie umieszczania systemu terapeutycznego dopochwowego.
Drogą iniekcji podać luteolityczną dawkę PGF2α lub jej analogu 24 godziny przed usunięciem systemu terapeutycznego dopochwowego.
Przeprowadzić zabieg FTAI 56 godzin po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego, lub
Drogą iniekcji podać GnRH lub analog 36 godzin po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego oraz przeprowadzić zabieg FTAI 16 - 20 godzin później.
U krów nie wykazujących cyklu płciowego:
Umieścić w pochwie jeden system terapeutyczny dopochwowy na okres 9 dni.
Drogą iniekcji podać luteolityczną dawkę PGF2α lub jej analogu 24 godziny przed usunięciem systemu terapeutycznego dopochwowego.
Drogą iniekcji podać eCG w momencie usuwania systemu terapeutycznego dopochwowego.
Przeprowadzić zabieg FTAI 56 godzin po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego, lub dokonać inseminacji w ciągu 12 godzin od pierwszych zaobserwowanych przejawach rui.
Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki), jeśli konieczne
Okres(-y) karencji
WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE LUB IMMUNOLOGICZNE
Właściwości farmakodynamiczne
Właściwości farmakokinetyczne
DANE FARMACEUTYCZNE
Wykaz substancji pomocniczych
Główne niezgodności farmaceutyczne
Okres ważności
Rodzaj i skład opakowania bezpośredniego
Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów
NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
DIB vet 1,0 g system terapeutyczny dopochwowy dla bydła
Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera:
Substancja czynna:
Progesteron 1,0 g
Substancje pomocnicze:
Wykaz wszystkich substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
System terapeutyczny dopochwowy.
Biały system terapeutyczny dopochwowy w kształcie litery “V” ze skrzydełkami, pokryty silikonem impregnowanym progesteronem, wyposażony w zielony nylonowy ogon umożliwiający usunięcie.
Bydło (krowy i jałówki).
Kontrola cyklu rujowego u przejawiających cykl płciowy krów i jałówek w połączeniu z prostaglandyną F2α (PGF2α) lub jej analogiem, w tym również do synchronizacji rui, np. u dawczyń i biorczyń w procedurze transferu zarodków.
Indukcja i synchronizacja rui u bydła w ramach protokołu sztucznego zapłodnienia FTAI (Fixed Time Artificial Insemination):
Nie stosować u niedojrzałych płciowo jałówek ani samic z nieprawidłowo rozwiniętymi drogami rodnymi, np. w przypadku frymartynizmu.
Nie stosować u zwierząt, u których występują zakaźne lub niezakaźne choroby układu płciowego. Nie stosować w przeciągu 35 dni od wycielenia.
Nie stosować w ciąży. Patrz punkt 4.7.
Leczenie z zastosowaniem samego progesteronu, zgodnie z zaproponowanym schematem dawkowania, nie wystarcza do wywołania rui i owulacji u wszystkich samic przejawiających cykl płciowy. Oparte na progesteronie protokoły hodowlane stanowią narzędziem zarządzania rozrodem, w związku z czym nie powinny być stosowane zamiast właściwego żywienia i ogólnego zarządzania stanem zdrowia zwierząt. Wybór konkretnego protokołu powinien opierać się na wymogach danego stada lub krowy, przy czym jest wskazane, aby przed zastosowaniem leczenia progesteronem zbadać czynność jajników.
Odpowiedź krów i jałówek na protokoły synchronizacji oparte na progesteronie jest uzależniona od stanu fizjologicznego w momencie podjęcia leczenia.
Odpowiedź na leczenie może różnić się w zależności od stada, lub krów w obrębie stada. Niemniej, odsetek krów wykazujących ruję w danym okresie jest zazwyczaj większy niż u krów nieleczonych, a następująca po nim faza lutealna ma normalny czas trwania.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt
Zwierzęta w złej kondycji, spowodowanej chorobą, niewłaściwym żywieniem lub innymi czynnikami, mogą wykazywać osłabioną odpowiedź na leczenie.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom
Progesteron jest silnie działającym hormonem steroidowym i może powodować niekorzystne zdarzenia niepożądane dla układu rozrodczego w przypadku znacznego lub długotrwałego oddziaływania. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania tego produktu. System terapeutyczny dopochwowy należy wprowadzać za pomocą przeznaczonego dla niego aplikatora.
Podczas posługiwania się produktem leczniczym weterynaryjnym, podczas jego wprowadzania i usuwania należy stosować środki ochrony osobistej składające się z rękawic ochronnych.
Ten produkt może powodować podrażnienie oczu. Unikać przypadkowego kontaktu z oczami. W razie przypadkowego kontaktu z oczami, oczy należy dokładnie przepłukać wodą. Po użyciu umyć ręce i odsłoniętą skórę wodą z mydłem.
Podczas usuwania systemu terapeutycznego dopochwowego obserwowano wydzielinę z pochwy, której występowanie związane było z miejscowym podrażnieniem, jednak nie stwierdzono, aby wpływało to na odsetek zacieleń po leczeniu. W badaniach bezpieczeństwa u docelowych gatunków zwierzęt zaobserwowano, że wydzielina ta ustępowała samoistnie w ciągu 7 dni od usunięcia systemu terapeutycznego dopochwowego.
Badania laboratoryjne na szczurach i królikach, po podaniu domięśniowym lub podskórnym oraz przy powtarzanych wysokich dawkach progesteronu, dostarczyły dowodów na działanie fetotoksyczne.
Bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego w okresie ciąży nie zostało określone. Nie stosować w ciąży lub w ciągu pierwszych 35 dni po wycieleniu.
Produkt może być stosowany w okresie laktacji.
Nieznane.
Podanie dopochwowe.
1,0 g progesteronu (1 system terapeutyczny dopochwowy) na zwierzę przez okres 7-9 dni (zależnie od wskazania).
Możliwe jest wdrożenie następujących protokołów:
W celu synchronizacji rui (w tym synchronizacji rui u zwierząt będących dawcami i biorcami w procedurze transferu zarodka):
Wprowadzanie systemu terapeutycznego dopochwowego
System terapeutyczny dopochwowy należy wprowadzić przy użyciu przeznaczonego dla niego aplikatora, postępując zgodnie z opisaną poniżej procedurą:
Nie dotyczy.
Tkanki jadalne: zero dni. Mleko: zero godzin.
Grupa farmakoterapeutyczna: Hormony płciowe i modulatory układu płciowego, progestageny. Kod ATC vet: QG03DA04.
System terapeutyczny dopochwowy jest źródłem progesteronu, dostarczanego w kontrolowanym tempie i ilości poprzez błonę śluzową pochwy do krwioobiegu. Progesteron oddziałuje poprzez ujemne sprzężenie zwrotne na oś podwzgórzowo-przysadkową, przede wszystkim na GnRH, wpływając tym samym na wydzielanie hormonu luteinizującego (LH). Progesteron zapobiega nagłemu wzrostowi stężenia hormonów przysadki (FSH i LH) hamując dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a tym samym tłumi ruję i owulację. Po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego, poziom progesteronu w krwi krążącej gwałtownie spada, umożliwiając dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, ruję i owulację w wąskim oknie czasowym.
Profil farmakokinetyczny progesteronu podawanego za pomocą systemu terapeutycznego dopochwowego zaaplikowanego jednorazowo na okres 7 dni krowom po owariektomii charakteryzował się średnim maksymalnym stężeniem w osoczu (Cmax) wynoszącym w przybliżeniu 10,5 ng/ml, osiąganym w średnim czasie 4,5 godziny po podaniu (Tmax). Średnie pole powierzchni pod krzywą (AUC) dla 7-dniowego okresu leczenia wynosiło 715,3 ng*godz/ml. Po osiągnięciu szczytowego stężenia następował spadek ekspozycji ogólnoustrojowej z pozornym średnim okresem półtrwania w fazie eliminacji (t1/2) wynoszącym 20 godzin. Po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego następuje gwałtowny spadek poziomu progesteronu w krwi krążącej.
Progesteron gromadzi się w tkance tłuszczowej ze względu na swoje właściwości lipofilne oraz w tkankach/organach, w których znajdują się receptory progesteronowe. Progesteron jest metabolizowany przede wszystkim w wątrobie. Wydalanie odbywa się głównie z kałem, oraz wtórnie z moczem.
Tytanu dwutlenek (E171) Cynku stearynian Poli(dimetylosiloksan) Nylonowy rdzeń Nylonowy ogon
Nie dotyczy.
Okres ważności produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży: 2 lata.
6.4. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych wymagań dotyczących temperatury przechowywania produktu leczniczego. Po otwarciu worek należy ponownie szczelnie zamknąć za pomocą zamka błyskawicznego.
System terapeutyczny dopochwowy pakowany jest w trójwarstwowy worek PET/Aluminium/PE. Worek zawiera 10 systemów terapeutycznych dopochwowych.
Worek jest ponownie zamykany (zamek błyskawiczny).
Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
Syn Vet-Pharma Ireland Limited Business Service Group
7A Durands Court 45 Parnell Street Waterford X91 P381 Irlandia
Pozwolenie nr
/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: