Grzybica paznokci to nieprzyjemna przypadłość, którą stosunkowo łatwo się zarazić. Proces leczenia grzybicy jest długotrwały, może trwać nawet kilka miesięcy – stąd kluczowa jest systematyczność w stosowaniu produktów leczniczych.
Onychomikoza czyli grzybica dotyka częściej paznokci na stopach, niż paznokci na dłoniach. Grzybica wywoływana jest przez dermatofity, takie jak np. Trychophyton rubrum, czy Trychophyton fluccosum. O wiele rzadziej wywoływana jest przez pleśniaki czy drożdżaki. Zainfekowana płytka paznokcia staje się zgrubiała, przybiera charakterystyczny mleczno-żółty kolor, z czasem staje się brązowa i krucha.
Do leczenia miejscowego stosuje się leki OTC czyli nie wymagające recepty, do nabycia w każdej aptece. Najczęściej stosowane leki zawierają w swoim składzie:
- 8% cyklopiroks w postaci lakieru do paznokci,
- amorolfinę w stężeniu 50 mg/ml również w postaci lakieru,
- preparaty złożone zawierające kwas borowy, salicylowy, galusowy, octowy czy salicylan metylu.
Leki w formie lakieru powinny być aplikowane raz do kilku razy w tygodniu. Przed aplikacją lakieru, płytka musi zostać skrócona i spiłowana. Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakiero, należy zmyć poprzednią.
W przypadku, gdy leki bez recepty nie pomogą – konieczna może być powtórna wizyta u lekarza i wdrożenie terapii opartej na lekach na receptę np. terbinafinie, itrakonazolu, flukonazolu. Terapia ogólna przyniesie ulgę i pozwoli na wyleczenie choroby w sytuacji, gdy leki miejscowe nie dadzą rady. W leczeniu grzybicy kluczowa jest systematyczność.
Pamiętajmy – nie bagatelizujmy grzybicy. Jest to choroba która szybko się rozprzestrzenia, przez co łatwo zarazić pozostałych mieszkańców!