Wiele osób bagatelizuje krwawienie z nosa, twierdząc, iż każdej osobie może się zdarzyć. Możemy krwawić z przedniego bądź tylnego odcinka jamy nosowej.
Krwawienie z nosa może pochodzić z dwóch obszarów:
- Przedni odcinek jamy nosowej (tzw. splot naczyniowy Kisselbacha), w przypadku tego krwawienia krew wypływa przez nozdrza, może to być małe krwawienie bądź obfity krwotok, który stanowił będzie zagrożenie dla życia człowieka
- Tylny odcinek jamy nosowej, tego typu krwawienia spotykane są rzadziej i wiążą się z krwiopluciem, krwawymi wymiotami czy oddawaniem smolistych, ciemno zabarwionych stolców. Tego typu krwawienie jest także niebezpieczne dla życia. W większości przypadków krwawienie z nosa przyjmuje postać delikatnego plamienia, zdarzają się jednak sytuację, iż może dojść do bardzo silnego krwotoku, który będzie stanowił zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Krwawienie następuje najczęściej tylko z jednej dziurki w nosie, rzadko z obydwu i ma tendencje do samoograniczania się. Zdarza się jednak, iż konieczne jest interwencja lekarska.
fot. pantherstock
Diagnostyka i leczenie krwawienia z nosa
W diagnozowaniu krwawień z nosa konieczne jest ustalenie co jest bezpośrednią przyczyną krwawienia. Kluczową role odgrywa przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz osobami mu najbliższymi.
Uwagę zwraca się na:
- wiek pacjenta,
- częstotliwość oraz intensywność krwawień, w jakich sytuacjach się pojawiają, czy ustępują samoistnie,
- czy pacjent na cos choruje,
- czy zażywa jakieś leki itp.
Następnie przeprowadzone zostaje badanie laryngologiczne, a w przypadku dalszych wątpliwości także rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. Leczenie krwawień z nos ma na celu zatamowanie krwawienia. Rodzaj podjętego leczenie zależny jest od przyczyny występowania krwawień.