Reklama:

Wiem co jem – czyli co etykiety mówią o składzie produktów?

Kampania "Poznaj się na tłuszczach"

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wiem co jem – czyli co etykiety mówią o składzie produktów?

shutterstock

Jedzenie

Oznakowanie produktów spożywczych podlega regulacjom prawnym, które zapewniają bezpieczeństwo żywności i żywienia, a konsumentom jej świadomy wybór. Które informacje muszą znaleźć się na etykiecie obowiązkowo, a których umieszczać nie można? Co etykieta mówi o zawartości tłuszczu i czy może zawierać dane o izomerach  trans? Na te pytania odpowiada ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach” dr hab. n. farm. Hanna Mojska, z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Reklama:

Co etykieta mówi o zawartości tłuszczu?

Tłuszcz jest istotnym składnikiem budulcowym i  energetycznym dla naszego organizmu, nie warto go eliminować, ale ograniczyć do rekomendowanych ilości. U dorosłej zdrowej osoby spożycie tłuszczu nie powinno przekraczać 30% dziennego zapotrzebowania na energię - 1 gram tłuszczu to aż 9 kalorii. Czytając etykietę pod kątem kwasów tłuszczowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość zawartego w produkcie tłuszczu, ale i jego rodzaj, wybierając produkty bogate szczególnie w nienasycone kwasy tłuszczowe, a ograniczając źródło kwasów nasyconych - dodaje ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach” dr hab. n. farm. Hanna Mojska z IŻŻ.

Prawo reguluje nie tylko informacje o zawartości tłuszczów w produkcie, ale także ich nazewnictwo. Dzięki oddzielnym rozporządzeniom wiemy na przykład, że „masło”, musi zawierać min. 82% tłuszczu mlecznego, „margaryna” może zawierać maksymalnie 3% tłuszczu mlecznego, a oliwa „virgin” musi być pozyskiwana w konkretny sposób, z odpowiedniego surowca.

Czy na opakowaniu znajdę informacje o zawartości tłuszczów trans?

Producenci są zobowiązani do podawania wyłącznie tych danych o wartości odżywczej, które zostały podane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) i nie mogą  ich uzupełniać żadną informacją żywieniową, która się w nim nie znajduje. Tłuszcze typu trans (izomery trans kwasów tłuszczowych) nie zostały ujęte we wspomnianym rozporządzeniu, dlatego producenci nie mogą deklarować ich zawartości bądź braku na opakowaniu produktu.

fot. panthermedia

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

gość
Problem ze spadkiem libido
Mam problemy z libido. Zastanawiam się czy moze mieć to związek z nadciśnieniem na jakie choruję? Staram się lekami regulować ciśnienie, ale wiadomo, ze czasami tak się zdenerwuję, że ciśnienie mi po...
Reklama:
Reklama: