Oznakowanie produktów spożywczych podlega regulacjom prawnym, które zapewniają bezpieczeństwo żywności i żywienia, a konsumentom jej świadomy wybór. Które informacje muszą znaleźć się na etykiecie obowiązkowo, a których umieszczać nie można? Co etykieta mówi o zawartości tłuszczu i czy może zawierać dane o izomerach trans? Na te pytania odpowiada ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach” dr hab. n. farm. Hanna Mojska, z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).
Jak zatem sprawdzić czy produkt zawiera izomery trans?
Z etykiety możemy dowiedzieć się, że produkt zawiera w swoim składzie izomery trans kwasów tłuszczowych, jeżeli w spisie składników („skład” lub z angielskiego „ingredients”) znajdziemy informacje „tłuszcze częściowo utwardzone” lub „…częściowo uwodornione”. Słowo „częściowo” jest tu kluczowe ponieważ właśnie w procesie częściowego utwardzania/uwodorniania powstają niekorzystne tłuszcze trans. Warto szukać tej informacji nie tylko na produktach do smarowania pieczywa, ale również na słodyczach, przetworach i daniach gotowych – mówi ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach”, dr hab. n. farm. Hanna Mojska z IŻŻ.
Jakie oświadczenia żywieniowe i zdrowotne mogą stosować producenci?
Dodatkowe informacje na temat szczególnych właściwości odżywczych produktu lub składników mogą znaleźć się na etykiecie w postaci oświadczeń żywieniowych. Są to dane na temat np. % spełniania Referencyjnych Wartości Spożycia poszczególnych składników odżywczych (RWS), oświadczenie o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych, deklaracje producenta o tym, że produkt jest ekologiczny. Zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi można również zamieszczać oświadczenia zdrowotne.
Oświadczenia zdrowotne informują o ścisłym związku pomiędzy zdrowiem a żywnością lub jednym z jej składników. Te, które mogą znaleźć się na opakowaniu, zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską, a ich korzystne działanie fizjologiczne lub żywieniowe zostało potwierdzone naukowo. Dozwolone oświadczenia, które możemy znaleźć na przykład na opakowaniu margaryn, to informacje o zawartości i wpływie na zdrowie kwasów omega-3 czy steroli/stanoli roślinnych – dodaje dr hab. n. farm. Hanna Mojska z IŻŻ.
Przykłady zatwierdzonych oświadczeń zdrowotnych, dotyczących kwasów tłuszczowych:
- Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi [2];
- Kwas alfa-linolenowy (ALA) pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi [2];
- Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca [2].