Reklama:

Problemy z przebarwieniami skóry

Materiał przygotowany we współpracy z dr n. med. Martą Hasse-Cieślińską, dermatologiem i kosmetologiem, ekspertem Eucerin zdjęcia: Eucerin

Ten tekst przeczytasz w 10 min.

Problemy z przebarwieniami skóry

Eucerin

Kobieta

Blisko połowa kobiet ma problem z niejednolitym zabarwieniem skóry. Zmiany barwnikowe mogą występować w postaci drobnych, delikatnych plamek takich jak piegi i dodawać uroku, lub tworzyć brunatne ogniska (lub plamy) obejmujące rozległe powierzchnie skóry.

Reklama:

Melanina jest najważniejszym czynnikiem warunkującym zabarwienie skóry

Kolor ludzkiej skóry zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości barwnika skóry – melaniny. Choć melanina to najważniejszy czynnik warunkujący zabarwienie skóry, na kolor naszej skóry wpływa także ilość hemoglobiny (barwnika krwinek czerwonych) oraz karotenoidy. Melanina powstaje w specjalnych komórkach barwnikowych - melanocytach, rozmieszczonych pomiędzy komórkami naskórka w warstwie podstawnej. Wyprodukowana melanina gromadzona jest w specjalnych ziarnach- melanosomach. Melanosomy przekazywane są do sąsiadujących z melanocytem komórek naskórka przy pomocy specjalnych wypustek. Jeden melanocyt dostarcza melaninę do około 36 sąsiednich komórek naskórka. Melanocyt i zaopatrywane przez niego komórki naskórka to tzw. jednostka melaninowa. Ilość melanocytów w poszczególnych okolicach ludzkiego ciała znacząco się różni.

      

fot. Eucerin

Najliczniej komórki barwnikowe występują na twarzy- ok. 1300 melanocytów na cm² oraz w okolicach narządów płciowych- około 2000 melanocytów na cm². Etniczne rożnice zabarwienia skóry zależą natomiast nie od liczby melanocytów, ale od liczby i charakteru melanosomów (ziaren melaniny).

Tyrozynaza

Proces tworzenia melaniny w melanocytach to melanogeneza. Aby doszło do powstania melaniny potrzebny jest aminokwas – tyrozyna. W melancytach tyrozyna jest przekształcana w DOPA i (dihydroksyfenyloalaninę) a następnie w DOPA-chinon i dalej przez szereg przemian biochemicznych do melaniny. W tych dwóch pierwszych etapach melanogenezy (produkcji barwnika) kluczową rolę odgrywa zawierający miedz enzym – tyrozynaza. Tyrozynaza reguluje także dalsze etapy melanogenezy. Tyrozynaza jest niezbędna do wyprodukowania melaniny w melanocycie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Zmiana skórna
Od 2 dni mam zmianę na skórze. Przestałem prać ubrania w płynie hipoalergicznym, a zawsze miałem wrażliwa skórę. Co to może być? Przesyłam zdjęcie.
Trądzik
Mam 16lat, jakieś czas temu miałam lekki atak trądziku i zostały przebarwienia, kupiłam serum z vit c z Garniera i używałam przez tydzień bo był wysyp, odstawiam wszytskie kosmetyki, używam tylko żel...
Wysypka
Witam. Około tydzień po chorobie (gorączka, ból gardła , powiększone węzły chłonne ) dostałem wysypki na twarzy , brzuchu , kończynach. Trwa już około 10 dni. Nie swędzi ale skóra jest przesuszona ...
Zmiana skórna
Witam Jestem mężczyzną. Od paru miesięcy mam zmianę skórną na pośladku. Czasami pojawia się ropa. Czasami czuję uporczywy świąd. Co to może być? Wrzód czy coś innego?
U syna nad prawą pachą
Proszę o pomoc jak pomóc synowi.. Zauważyłam krostki nad pachą prawą, na ciele oraz pod drugą rączką nie ma nic. Czym smarować? Emolienty? Witamina A? Pomocy
Zmiana na nodze
Co to może być?
Reklama:
Reklama: