Blisko połowa kobiet ma problem z niejednolitym zabarwieniem skóry. Zmiany barwnikowe mogą występować w postaci drobnych, delikatnych plamek takich jak piegi i dodawać uroku, lub tworzyć brunatne ogniska (lub plamy) obejmujące rozległe powierzchnie skóry.
Melanina jest najważniejszym czynnikiem warunkującym zabarwienie skóry
Kolor ludzkiej skóry zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości barwnika skóry – melaniny. Choć melanina to najważniejszy czynnik warunkujący zabarwienie skóry, na kolor naszej skóry wpływa także ilość hemoglobiny (barwnika krwinek czerwonych) oraz karotenoidy. Melanina powstaje w specjalnych komórkach barwnikowych - melanocytach, rozmieszczonych pomiędzy komórkami naskórka w warstwie podstawnej. Wyprodukowana melanina gromadzona jest w specjalnych ziarnach- melanosomach. Melanosomy przekazywane są do sąsiadujących z melanocytem komórek naskórka przy pomocy specjalnych wypustek. Jeden melanocyt dostarcza melaninę do około 36 sąsiednich komórek naskórka. Melanocyt i zaopatrywane przez niego komórki naskórka to tzw. jednostka melaninowa. Ilość melanocytów w poszczególnych okolicach ludzkiego ciała znacząco się różni.
fot. Eucerin
Najliczniej komórki barwnikowe występują na twarzy- ok. 1300 melanocytów na cm² oraz w okolicach narządów płciowych- około 2000 melanocytów na cm². Etniczne rożnice zabarwienia skóry zależą natomiast nie od liczby melanocytów, ale od liczby i charakteru melanosomów (ziaren melaniny).
Tyrozynaza
Proces tworzenia melaniny w melanocytach to melanogeneza. Aby doszło do powstania melaniny potrzebny jest aminokwas – tyrozyna. W melancytach tyrozyna jest przekształcana w DOPA i (dihydroksyfenyloalaninę) a następnie w DOPA-chinon i dalej przez szereg przemian biochemicznych do melaniny. W tych dwóch pierwszych etapach melanogenezy (produkcji barwnika) kluczową rolę odgrywa zawierający miedz enzym – tyrozynaza. Tyrozynaza reguluje także dalsze etapy melanogenezy. Tyrozynaza jest niezbędna do wyprodukowania melaniny w melanocycie.