Blisko połowa kobiet ma problem z niejednolitym zabarwieniem skóry. Zmiany barwnikowe mogą występować w postaci drobnych, delikatnych plamek takich jak piegi i dodawać uroku, lub tworzyć brunatne ogniska (lub plamy) obejmujące rozległe powierzchnie skóry.
Peelingi chemiczne polegają na nałożeniu odpowiedniego roztworu odpowiednio dobranego kwasu na twarz, ręce czy inne okolice objęte przebarwieniami.. Wykorzystuje się odpowiednie stężenia kwasów (np. glikolowego, TCA), które powodują złuszczanie naskórka, lub także górnych warstw skóry właściwej, umożliwiając odbudowę nowych warstw skóry bez przebarwień. Czasem dodatkowo roztwór peelingujacy zawiera substancje hamujące produkcje barwnika.
Zabiegi laserowe polegają na niszczeniu objętych przebarwieniem miejsc za pomocą światła o dużej energii. Najłagodniejsze zabiegi działają tylko na naskórek (zewnętrzną warstwę skóry), podczas gdy bardziej intensywne zabiegi mogą penetrować najgłębsze warstwy skóry. Wykorzystuje się różne typy laserów Nd-YAG i CO2.
Substancje wykorzystywane do walki z przebarwieniami w gabinetach dermatologicznych:
Hydrochinon to najsilniejszy aktywny składnik do leczenia przebarwień. Jego stosowanie w dermokosmetykach jest zabronione w UE od 2001 roku, gdyż pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa jego stosowania. W krótkim okresie stosowania hydrochinon hamuje syntezę melaniny - blokując tyrozynazę. W dłuższym czasie stosowania i przy wyższych stężeniach powoduje niszczenie melanocytów. Hydrochinon i jego pochodne działają drażniąco, mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry. Estry hydrochinonu niekorzystnie wpływają na spermatogeneze i mogą wywoływać powstawanie zmian nowotworowych.
Arbutyna jest naturalnym źródłem hydrochinonu oraz jednym z głównych składników używanych w produktach do rozjaśniania skóry w Azji. Nie jest tak silna ani skuteczna jak przemysłowo wytwarzany hydrochinon, nie ma jednak pewności co do bezpieczeństwa jej stosowania.
Kwas kojowy jest produktem ubocznym procesu fermentacji występującego przy produkcji japońskiego wina ryżowego, sake. Uważa się, że jest to względnie bezpieczna i naturalna opcja, ale substancja ta jest dość słabym inhibitorem produkcji melaniny.
Wykazano, że pochodne witaminy C są stosunkowo skuteczne w redukcji przebarwień. Często stosowane są w połączeniu z innymi aktywnymi składnikami.
Retinoidy (pochodne witaminy A) również okazały się stosunkowo skuteczne jako kuracja redukująca przebarwienia. Ale mogą zarówno podrażniać skórę, jak i uwrażliwiać ją na działanie słońca, co może przyczynić się do powstawania przebarwień. Stosowanie retinoidów nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Kwas azelainowy również wykazuje pośrednie działanie na produkcję melaniny i redukcję przebarwień. Nie ma on wpływu